You are not logged in.

Dear visitor, welcome to OGame Turkiye. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

*ultrAslan Eray*

Unregistered

1,121

Thursday, January 26th 2012, 10:06am

FİLDİŞİ SAHİLİRESMİ ADI Fildişi Sahili Cumhuriyeti
BAŞKENTİ Yamoussoukro
NÜFUSU 20 Milyon
KONUŞULAN DİL Fransızca
HÜKÜMET BİÇİMİ Çok partili Başkanlık Sistemi
Bağımsızlık Tarihi 7 Ağustos 1960 (Fransa’dan)
DİN Hristiyan %34, Müslüman %27, Yerel Dinler
ETNİK YAPI Baoule %23, Bete %18, Senoufou %15, Malinke %11,
Agni, Lübnanlılar 100.000, Fransız 30.000
KENTSEL NÜFUS %46 2

COĞRAFİ VERİLER

ÜLKE SINIRLARI 3,110 km
YÜZÖLÇÜMÜ 322,460 km2
KIYI UZUNLUĞU 515 km
KOMŞU ÜLKELERLE
SINIRLARI

Burkina Faso 584 km, Gana 668 km, Guine 610 km,
Liberia 716 km, Mali 532 km
TOPRAĞIN KULLANIMI Ekilebilir %8, Mera %41,
Orman %22, Diğer %25
SULANAN ARAZİ 680 km2

DEMOGRAFİK VERİLER
NÜFUS 20 Milyon
NÜFUS ARTIŞ HIZI %2,5 (yıllık)
NÜFUS YAPISI 0-14 Yaş %47, 15-64 Yaş %51, 65 + %2
Ortalama Yaşam Süresi 45,15
Kadın 46,63
Erkek 43,72

ULAŞTIRMA
Demiryolları 660 km
Karayolları 50.400 km
Su yolları 980 km
Limanlar Abidjan, Aboisso, Dabou, San-Pedro

ENERJİ ÜRETİMİ
Elektrik Üretimi 3,36 Milyar KWh
Fosil Yakıtlar %36
Hidro %64
Elektrik İhracatı 0
Elektrik İthalatı 40 Milyon KWh

BAŞLICA TARIMSAL
ÜRETİM

Kahve, kakao, muz, palm, mısır, pirinç, şeker, pamuk,
kereste
Üyesi Olduğu Uluslararası
Kuruluşlar

ACP, AfDB, CCC, ECA, ECOWAS, Entente, FAO,
FZ, G-24, G-77, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICFTU,
ICRM, IDA, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO,
Intelsat, Interpol, IOC, ISO (correspondent), ITU,
NAM, OAU, OPCW, UN, UNCTAD, UNESCO,
UNIDO, UPU, WADB, WADB (regional), WAEMU,
WCL, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WToO, WTrO

Tabii Kaynakları

Bitki örtüsü ikliminin bir sonucu olarak gür ormanlar, kuzey kesimlerde savanlar şelindedir. Bol kereste üretimi yapılan makbul ve iri gövdeli ağaçlarla kaplıdır. Ülkenin başlıca tabii zenginlik kaynağını, kereste üretilen bu ağaçlar teşkil etmektedir. Bu tip ağaçlar ve ormanlar kuzeyde yerlerini iri yapraklı ve iri boylu otların kapladığı savanlara bırakırlar. Fildişi Sahili ormanlarında yaşayan çok çeşitli vahşi hayvan ve kuş türleri vardır. Bunlar leopar, şempanze, hipopotam, timsah, zehirli memba yılanlarının yanısıra, zehirsiz olmasına rağmen tehlikeli olan, boyları 10 m’yi bulan piton yılanları mevcut vahşi hayvan türlerinin başlıcalarıdır. Ülkeye ismini veren filler, eskiden sürüler halinde savanlarda yaşarlardı. Fakat fildişi ticareti bu sürülerin günümüzde yok olmasına sebebiyet vermiştir. Ülkede bulunan çok sayıdaki tabii olan Milli Parklarda fillere rastlamak mümkündür. Yeraltı zenginlikleri pek fazla değildir. Elmas, manganez, altın, kolombiyum, boksit, demir cevheri ve petrol, ülkedeki bazı yeraltı kaynaklarındandır.Milli Futbol Takımıfahri-seda

Unregistered

1,122

Thursday, January 26th 2012, 10:43am

Azeri tebrik ederim bende ilçemi tanItmak isterim :)

ŞANLI URFA / BİRECİK

KALE
Bireciğin sembolu olan kale, yedi katlı yapısı ve estetik mimarisi ile dikkat çeker. Yapılış yılı bilinmezken kurulduğu yamaç bakımından şehre hakim bir bölgededir. Bugun kalenin 12 burcundan sadece birtanesi ayaktadır.
FIRAT NEHRİ VE BİRECİK KÖPRÜSÜ

Fırat nehri elazığdan doğar ırakta şad-ül arap adı verilen yerde dicle ile bitleşip bafra körfezine dökülür. üzerinde bulunan barjlardan bireciğe en yakın olan baraj atatürk barajıdır ve fırat nehri bireciği ikiye böler.Köprü ise 1950 'li yıllarda Adnan menderes tarafımdan yaptırılmıştır. Köprüden öce fırat üzerinde taşımacılık sandallarla yapılırdı.

KELAYNAKLAR

nesli tükenmek üzereyken tesislerde koruma altına alınan kelaynaklar bugun bu sorundan kurtulmuşlardır. yılın belli döneminde tesisden bırakılarlar ve gö ederler. geri geldiklerinde ise yeniden tesise alınırlar. en bütük düşmanları yumurtalalarını yiyen sansarlar olduğundan doğal habitatları kayalıktır


44.037 nufüslü fıratın incisi şirin ,lçemize sizide bekleriz

bunlar genel bilgilerdi. biraz detayı inicem affola

Birecikte Restarasyon akımı

Birecikte Akif GÜRKAN 4 adet tarihi evi satın alarak bir akım başlattı. şu an birinin restorasyonu bitti ve 2 tanesine daha başladı
işte yeni başlanılan evden bir görüntüinşallah son halini yayınlamkta nasip olur :rolleyes:

Azeri

Bronz Forum Fosili

 • "Azeri" is male

Posts: 54,974

Date of registration: Aug 10th 2010

Location: Forumda kordinat vermek yasah

 • Send private message

1,123

Friday, January 27th 2012, 11:20pm

Azerbaycan ( 2-ci bolum )
ARMA
Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Döneminde
Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti devlet armasının hazırlanmasına dair proje önerisi 1918-1920 yıllarında faaliyet göstermiş Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde hazırlanmış olsa da, yasama düzeyinde onaylanması ve kabul edilmesi mümkün olmamıştır.
Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi, devlet armasının ve mührünün hazırlanması ile ilgili iki kez yarışma ilan etme kararı almıştır. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin devlet arması ve mührü projelerinin hazırlanması için ilk yarışma ilanı 23 Mart 1919 tarihli "Azerbaycan" gazetesinde yayınlanmıştır. Hükümetin kararı ile Azerbaycan'ın devlet arması ve mührünün en iyi tasviri için iki ödül ("En iyi arma projesi" için 1000 ruble, mühür için ise 500 ruble) kararlaştırılmışıtr. Yarışma süresi 20 Nisan 1919 tarihine dek belirlenmiş olup bu işin düzenlenmesi ve uygulanması Posta ve Telgraf Bakanlığı'na havale edilmiştir. Fakat bu yarışma başarıyla sonuçlanmamış, söz konusu arma projesi gerçekleşmemiştir. Bu nedenle Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi 30 Ocak 1920 tarihinde "Azerbaycan Cumhuriyeti Arması ve Mührünün, Milli Marşının ve Askeri Nişanlarının Projelerinin Hazırlanması Hakkında" yeniden karar alır. Kararın birinci fıkrasında askeri nişanlarla ilgili yarışmanın Savunma Bakanlığı’na, ikinci fıkrasında ise milli marşın, devlet arması ve mührünün projelerinin hazırlanması ile ilgili yarışmanın Halk Eğitimi Bakanlığı'na havale edildiği yer alır. Bu karara istinaden Halk Eğitimi Bakanlığı 19 Şubat 1920 tarihli "Azerbaycan" gazetesinde (19.02.1920, No 33) devlet arması ve mührünün tasvirinin, ayrıca milli marş metninin projelerinin hazırlanması için yarışma ilan etmiştir. Yarışmaya en iyi milli marş metni ve müziği için 50 bin ruble, arma ve mührün en iyi tasarımı için ise 25 bin ruble ödül belirlenmiştir. Projeler Halk Eğitimi Bakanlığına sunulmalı; Milli bağımsızlığın ikinci yıldönümü (28.05.1920) kutlamasına dek onaylanmalıdır. Fakat 27 Nisan 1920 tarihindeki Rus Sovyet istilası ve Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin çöküşü buna imkan vermemiştir.


Azerbaycan cumhuriyeti devlet armasi
Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Arması Azerbaycan devletinin bağımsızlık simgesidir. Devlet arması meşe ağacı dallarından ve başaklardan oluşan kavis üzerinde bulunan doğuya özgü kalkanın tasvirinden oluşmaktadır. Kalkanın üstünde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet bayrağının renkleri fonunda sekiz kollu yıldız, yıldızın merkezinde ise alev tasviri vardır.
Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet armasının renkli tasvirinde yıldız beyaz, alev kırmızı, meşe dalları yeşil, başaklar ise sarı renktedir. Kalkanın ve yıldızın kenarları, ayrıca kalkanın düğmeleri ve meşeağacının kozaları altın sarısıdır.

Devlet armasindaki sembollerin anlam ve işlevleri
Dünyada heraldik sanatında devlet armalarının kalkan üzerine yerleştirilmesinin yaygın olması, bu sembolik tasvirin zengin bir geçmişe sahip olduğunun göstergesidir. Dünya halkları bin yıllar boyunca kalkanı bir savunma aracı olarak, ayrıca milli sembollerin teşhiri amacıyla kullanmıştır. Doğu halklarında milli savaş aletlerinden biri olan kalkan, kahramanlığın sembolü olarak bilinmektedir. Batıdakilerden farklı olarak, doğudaki kalkanlar daire biçimindedir. Devlet armasının bu kalkan üzerinde tasvir edilmesi Azerbaycan'ın bir doğu devleti olduğunu göstermekte, Azerbaycanlıların da Doğu uygarlığına mensup olduğunu bildirmektedir. Kalkanın içerisindeki dairesel mavi, kırmızı ve yeşil renkler Azerbaycan bayrağında belirtilen Türklüğü, Çağdaşlığı ve İslamı simgeler.
Kalkanın ortasında bulunan sekiz kollu yıldız güneşin simgesidir. Güneş (ayrıca, Ay) dünya heraldik sanatında “ebedi, sürekli, sonsuz yaşam” anlamına gelir. Güneş sembolünün beyaz renkle temsil edilmesi ise "huzur, barış ve barışseverlik” anlamlarını ifade eder.
Güneş'in merkezindeki alev tasviri "Odlar Yurdu" Azerbaycan'ı temsil
eder. Genellikle alev, arma sanatında gelişme, kalkınma simgesi sayılır. Bu simgede eski Azerbaycanlılarda var olan ateşe tapma (ateşperestlik), ayrıca oda -övgüyle ilgili ulusal ("Nevruz" bayramında ateşe yaklaşım) gelenekler dikkate alınmıştır.Başarıya giden asansör bozuk,merdivenler ise acık

franklinda

Bronz Forum Fosili

 • "franklinda" is male

Posts: 84,463

Date of registration: Feb 10th 2010

Location: ARTVİN

 • Send private message

1,124

Sunday, January 29th 2012, 1:21am

Vatikan

Başkent Vatikan Şehri
Resmî dil(ler) Latince, İtalyanca
Etnik gruplar İtalyan, İsviçreli (Vatikan İsviçre Muhafızları), diğer [3]
Yönetim biçimi Monarşi
- Papa Papa Benedict XVI
- Devlet Komisyonu Başkanı Giovanni Lajolo
Kuruluş
- Lateran Antlaşması 11 Ocak 1929
Nüfus
- Temmuz 2009 tahmini 826

Vatikan (Pontificio), İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500'ü aşmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa'nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti'nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan'ın 100 kişilik küçük bir ordusu vardır.

Geçmiş

Vatikan tarihi
İtalya'nın tarihiyle hemen hemen aynı tarihe sahip olan dünya Katolik dininin merkezi kabul edilen 0.44 km karelik alana sahiptir. Pontificio ruhban sınıfı tarafından yönetilir. Devlet başkanı Papa'dır.

1929'da İtalya Devleti'yle Kilise arasında Patti Lateranensi antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma'nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi

Papa'nın kabul günü
Papa'nın kabul günü genellikle kışın haftada bir kez çarşamba günleri Vatikan şehrinde, yazın ise Roma'ya yaklaşık 40 km. uzaklıktaki Castel Gondolfo'da gerçekleştirilir. Bu genel kabul gününe katılmak için Prefetto della Casa Pontificia, 00120 Città del Vaticano adresinde bulunan büroya başvurmak gerekir. Katolik dinine mensup olanların bağlı olduğu kiliseden bir yazı getirmesi istenmektedir. Papa'nın kabul gününe katılacak kadınların, uzun kollu, başı kapalı, koyu renkli veya dikkati çekmeyen sade giysilerle; erkeklerin ise koyu renkli ceket ve kravatla katılmaları gerekmektedir.

Ekonomi
Vatikan’ın doğrudan ya da dolaylı olarak sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu veya emisyonu, 49 TV kanalı veya kablolu yayını bulunmaktadır.

Bütçesi; katoliklerden kesilen kilise vergisi, aidatlar, bağışlar, şirket gelirleri, hisse senedi-tahvil-bono gelirleri, bankacılık ve faiz gelirleri, hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirlerle basın yayından elde edilen reklâm gelirlerinden oluşmaktadır.

Vatikan'da etkileri ve güçleri tartışılamayacak başlıca birkaç akım vardır. Bunlardan ikisi laik, diğerleri dinsel niteliktedir. Laik akımlar Opus Dei (Tanrı’nın Eseri)'yle Malta Şövalyeleri’dir.

Domeniken tarikatı: Domeniken kelimesi latinceden Türkçeye çevrilmiştir, asıl telaffuzu Domenicani'dir. Domenicani kelimesi, üç şekilde kullanmaktadırlar.
Domenicani tarikatı adını kurucusu olan Aziz Domeniko tarafından almıştır.
Domenicani İtalyanca'da Pazarcılar diye geçer. Pazarcılar kelimesinden anlaşılabileceği gibi bu tarikata bağlı olan rahipler, her pazar kilisede vaaz vermektedirler. Vaaz işlemi her rahip için zorunlu tutulmuştur. Böylece İncil'i ve Tanrı'nın söylediklerini insanlara daha iyi anlatabilmektedirler.
Domenicani kelimesini Latinceye çevirdiğimizde "Domini-Cani" "Tanrı'nın Köpekleri" anlamı ortaya çıkmaktadır. Bu kelimeyle domeniken tarikatının Allah'ın hizmetlileri olduğu ve Allah için çalıştıkları ifade edilmek istenmektedir.

Domeniken Tarikatı'ndaki rahip ve rahibeler, kendilerini Meryem'e adamış din adamlarıdır. Bunlar için en önemli husus, kurum olarak Kilise’nin sürekliliğinin korunması ve her koşul altında savunulmasıdır. Dominikenler, Kiliseye öncelik prensibine dayanan tarikattır.

Fransiskenler: Yoksullardan yana, din adına karşılıksız çalışan keşişler topluluğudur. Adlarını kurucusu olan Assisili Aziz Fransua'dan almıştır.

Cizvitler tarikatı: Katolik aleminin entelektüelleri olan Cizvitler için önemli olan Papalık Makamı'dır. Papaların kendileri veya Kilise'nin kendisi değil, Papalık Makamı'nın korunması ve savunulması öncelik taşımaktadır. Ayrıca bu tarikat papalık makamının korunması için kendi bankası olan Dünya Bankası'nı kurup tüm gelirini bu makamı güçlendirmek için kullanmıştır.

Coğrafyası
Güney Avrupa'da, İtalya'da yer alır. Ilıman bir iklime sahiptir ve alçak tepeliklerden oluşur.
Nüfus
Yaklaşık 900-1000 civarı bir nüfus bulunur. Bunların çoğunu çeşitli ülkelerden gelen papazlar ve İsviçreli muhafızlar oluşturur.
Savunma
Ana meydan olan St. Peter Meydanı'nın korumasını İtalyan polisi üslenmiştir. Vatikan Devleti'nin geriye kalan kısmında orayı koruyacak bir polis ya da askerî güç, İsviçreli Muhafızlar Kıtası dışında yoktur.


Azeri

Bronz Forum Fosili

 • "Azeri" is male

Posts: 54,974

Date of registration: Aug 10th 2010

Location: Forumda kordinat vermek yasah

 • Send private message

1,125

Saturday, February 4th 2012, 5:09pm

Azerbaycan ( 3 bolum )


Milli Marş

Tarihi

27 Mayıs 1992 tarihinde parlamento "Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Marşı Hakkında Kanun”u kabul etti. Bu kanunda, şair Ahmed Cevad tarafından sözleri yazılan ve büyük besteci Üzeyir Hacıbeyov tarafından musikisi bestelenen "Azerbaycan Marşı" 1919 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Marşı olarak onaylandı.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti hükümeti diğer devlet niteliklerinin yanı sıra, devlet marşının oluşturulması alanında da belli adımlar atmış, kararlar kabul etmiştir. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin devlet marşı projesi 1919-1920 yıllarında hazırlansa da, o dönemin tarihi-siyasi olayları marşın yasama düzeyinde kabulüne imkan vermemiştir. Öyle ki, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin resmi organı olan "Azerbaycan" gazetesinin (Rusça) 14 Kasım 1919 tarihli sayısında Halk Eğitimi Bakanlığı tarafından hükümete milli marşın ve devlet armasının hazırlanmasının teşkili meselesi hakkında resmi tekliflerin sunulduğu bildirilmiştir. Bu tekliflerin arasında ayrıca, Halk Eğitimi Bakanlığı tarafından marşın oluşturulması için yarışma ilan edilmesine, yarışmaya katılacak marş projelerinin 1 Şubat 1920 tarihine dek sunulmasına, en iyi marş için 15 bin ruble tutarında ödül verilmesinin uygun görüldüğüne dair hususlar yer almaktadır.
Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Bakanlar Şurası Eğitim Bakanlığı’nın bu önerisini inceleyerek 30 Ocak 1920 tarihinde "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin milli marşı, devlet arması ve mührü ve askeri nişanların oluşturulması projelerinin hazırlanması hakkında" karar almıştır. Hükümet kararına göre, milli marşın, devlet arması ve mührünün hazırlanması ile ilgili yarışma ilan edilmesi için Halk Eğitimi Bakanlığı; askeri nişanlar ile ilgili olaraksa Savunma Bakanlığı görevlendirilmiştir. Ayrıca hükümet kararı ile milli marşın oluşturulması amacıyla yarışmayı kazanana 50 bin ruble para ayrılması öngörülmüştür. Bu kararı temel alarak 19 Şubat 1920 tarihinde Halk Eğitimi Bakanlığı "Azerbaycan" (Rusça) gazetesinde (19 Şubat 1920 tarihli, № 33) milli marş, devlet arması ve mührünün hazırlanması için yarışma ilan eder. Yarışma şartlarına göre yarışmaya katılan kişilerin, ulusal marş projesini (ayrıca devlet arması ve mührünü) kapalı zarfta, ayrıca sunulan projenin temelini oluşturan tarihi, milli-manevi, siyasi etkenlere dair geniş açıklamayı Halk Eğitimi Bakanlığı yazı işleri şubesine 1 Mayıs 1920 tarihine kadar sunmaları gerekmektedir. Bu niteliklerin Azerbaycan İstiklali’nin ikinci yıldönümü kutlamalarına dek (28 Mayıs 1920) yasama organları düzeyinde kabul edilmesi öngörülmüştür. Fakat 27 Nisan 1920 tarihli Rus-Bolşevik istilası, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin devrilmesi ve çöküşü, bu büyük milli düşüncenin gerçekleşmesine imkan vermemiştir.
"Azerbaycan Marşı" nın sözleri ilk kez 1919 yılında "Vatan Marşı" adı ile hükümet matbaasında "Milli Türküler" kitabında yayımlanmış, daha sonra ise müziği bestelenmiştir. "Azerbaycan Marşı" 1989 yılında tanınmış besteci Aydın Azimov tarafından büyük koro ve senfoni orkestrası için düzenlenerek kayedilmiş, aynı yılın sonbaharında 70 yıl aradan sonra ilk kez Azerbaycan halkı karşısında, aynı zamanda devlet televizyonu ve radyosunda seslendirilmiştir.

Marş-ın sözleri: Ahmet Cevat
Bestesi: Üzeyir Hacıbeyov’a aittir.


Milli Marş’ın güftesi

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Marşı

Azerbaycan, Azerbaycan!
Ey kahraman evladı, şanlı vatanın!
Senin için can vermeye hepimiz hazırız!
Senin için kan dökmeye hepimiz kadiriz!
Üç renkli bayrağınla mesut yaşa!
Binlerce can kurban oldu,
Sinen harbe meydan oldu!
Hakkından geçen asker,
Herkes bir kahraman oldu!
Sen olursun gülistan,
Sana her an can kurban!
Sana bin bir muhabbet
Sinemde tutmuş mekân!
Namusunu korumaya,
Bayrağını yükseltmeye,
Tüm gençler hazırdır!
Şanlı Vatan, şanlı Vatan!
Azerbaycan, Azerbaycan!Başarıya giden asansör bozuk,merdivenler ise acık

gnardal

™ © İlk Fosil *∞* ≡(Dede) ® ™

 • "gnardal" is male

Posts: 17,592

Date of registration: Jun 15th 2005

Location: Forum

 • Send private message

1,126

Wednesday, February 15th 2012, 7:53am

devam toruncanlar başlık canlandı hep canlı kalsın (forum kurallarına uyarak ama :baby: ) :baby:

İmza için geogmk'ye teşekkürler :baby:

"Filo Oyunu" , "Kim Elensin" ,"Orduların Savaşı","Şans Oyunu" ile "Ve GOL" Etkinliklerinin Fikir Babasıyım :baby:
Neden Ben Seçildim-1 :baby:
Neden Ben Seçildim-2 :baby:
Neden Ben Seçildim-3 (Final) :baby:
İhanet ve İntikam :baby:
USTA :baby:
gnardal@yahoo.co.uk :baby:
10+ Yıllıklar ve 15000+ Mesaj Atanlar Kulüpleri Onur Üyesi :baby:

Azeri

Bronz Forum Fosili

 • "Azeri" is male

Posts: 54,974

Date of registration: Aug 10th 2010

Location: Forumda kordinat vermek yasah

 • Send private message

1,127

Wednesday, February 15th 2012, 7:13pm

Azerbaycan ( 4 cu bolum )Anayasa


SSCB'nin dağılmasının kaçınılmaz olduğu anlaşıldığında, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Şurası’nın 31 Ağustos 1991 tarihindeki olağanüstü toplantısında "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığının Yeniden Kazanılması Hakkında Beyanname" kabul edildi. 18 Ekim 1991 tarihinde "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı Hakkında Anayasa Akdi" nin kabulü, ülkede bağımsız devlet kavramının hukuki temelini güçlendirdi. Yeni anayasanın hazırlanması için bir başlangıç sayılan bu akit, cumhuriyetin devlet yapısının, siyasi ve ekonomik yapısının temellerinin atılmasını öngörüyordu.
Azerbaycan bağımsızlığını elde ettikten sonra yeni anayasa kabul edilene dek 1978 anayasasının "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı Hakkında Anayasa Akdi" ile çelişmeyen maddeleri yürürlükte kaldı. 9 Ekim 1993 tarihinde "Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası’na (Temel Kanunu’na) Değişiklikler ve İlaveler Yapılması Hakkında" Azerbaycan Cumhuriyeti Kanunu kabul edildi. Bu yasa 27 Kasım 1995 tarihi itibariyle yürürlükten kalktı.
Azerbaycan bağımsızlığına yeniden kavuştuktan sonra sosyo-politik, sosyo-ekonomik ve hukuki hayatta yaşanan hızlı değişiklikler, aynı zamanda 1991 Anayasa Akdinin nihai hükümlerinin talepleri, yeni Anayasa'nın bir an önce kabul edilmesini zorunlu kılıyordu. Yeni anayasanın hazırlanması amacıyla 1991 ve 1993 yıllarında komisyonlar kurulsa da bu konuyla ilgili herhangi bir faaliyet gözlemlenmemiştir. 2 Mayıs 1995 tarihli Milli Meclis kararına göre, Cumhurbaşkanın başkanlığında konuyla ilgili bir komisyon oluşturuldu.
Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası 12 Kasım 1995 tarihli referandumda kabul edilen Azerbaycan Devleti Anayasası’nın esaslarıyla 27 Kasım 1995 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.Başarıya giden asansör bozuk,merdivenler ise acık

This post has been edited 2 times, last edit by "Azeri" (Feb 15th 2012, 7:13pm)


KaNTuRa

Unregistered

1,128

Thursday, February 16th 2012, 11:34am

OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN YERiNE KURULAN ÜLKELER VE TARİHLER !!
AVRUPA:

1.Türkiye
2.Bulgaristan (545 yil)
3.Yunanistan (400 yil)
4.Sirbistan (539 yil)
5.Karadag (539 yil)
6.Bosna-Hersek (539 yil)
7.Hirvatistan (539 yil)
8.Makedonya (539 yil)
9.Slovenya (250 yil)
10.Romanya (490 yil)
11.Slovakya (20 yil) Osmanli adi:Uyvar
12.Macaristan (160 yil)
13.Moldova (490 yil)
14.Ukrayna (308 yil)
15.Azerbaycan (25 yil)
16.Gurcistan (400 yil)
17.Ermenistan (20 yil)
18.Guney Kibris (293 yil)
19.Kuzey Kibris (293 yil)
20.Rusya'nin guney topraklari (291 yil)
21.Polonya (25 yil)-himaye- Osmanli adi: Lehistan
22.Italya 'nin guneydogu kiyilari (20 yil)
23.Arnavutluk (435 yil)
24.Belarus (25 yil) -himaye-
25.Litvanya (25 yil)-himaye-
26.Letonya (25 yil) -himaye-
27.Kosova (539 yil)
28.Voyvodina (166 yil) Osmanli adi: Banat Asya

ASYA :

29.Irak (402 yil)
30.Suriye (402 yil)
31.Israil (402 yil)
32.Filistin (402 yil)
33.Urdun (402 yil)
34.Suudi Arabistan (399 yil)
35.Yemen (401 yil)
36.Umman (400 yil)
37.BirlesIk Arap Emirlikleri (400 yil)
38.Katar (400 yil)
39.Bahreyn (400 yil)
40.Kuveyt (381 yil)
41.Iranin bati topraklari (30 yil)
42.Lubnan (402 yil)

AFRİKA:

43.Misir (397 yil)
44.Libya (394 yil) Osmanli adi:Trablusgarp
45.Tunus (308 yil)
46.Cezayir (313 yil)
47.Sudan (397 yil) Osmanli adi: Nubye
48.Eritre (350 yil) Osmanli adi: Habes
49.Cibuti (350 yil)
50.Somali (350 yil) Osmanli adi: Zeyla
51.Kenya sahilleri (350 yil)
52.Tanzanya sahilleri (250 yil)
53.Cad'in kuzey bolgeleri (313 yil) Osmanli adi: Resade
54.Nijer'in bir kismi (300 yil) Osmanli adi: Kavar
55.Mozambik' in kuzey topraklari (150 yil)
56.Fas (50 yil) -himaye-
57.Bati Sahra (50 yil) -himaye-
58.Moritanya (50 yil) -himaye-
59.Mali (300 yil) Osmanli adi: Gat kazasi
60.Senegal (300 yil)
61.Gambiya (300 yil)
62.Gine Bissau (300 yil)
63.Gine (300 yil)
64.Etiyopya' nin bir kismi (350 yil) Osmanli adi: Habeş

Azeri

Bronz Forum Fosili

 • "Azeri" is male

Posts: 54,974

Date of registration: Aug 10th 2010

Location: Forumda kordinat vermek yasah

 • Send private message

1,129

Thursday, February 16th 2012, 12:05pm

OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN YERiNE KURULAN ÜLKELER VE TARİHLER !!
AVRUPA:

1.Türkiye
2.Bulgaristan (545 yil)
3.Yunanistan (400 yil)
4.Sirbistan (539 yil)
5.Karadag (539 yil)
6.Bosna-Hersek (539 yil)
7.Hirvatistan (539 yil)
8.Makedonya (539 yil)
9.Slovenya (250 yil)
10.Romanya (490 yil)
11.Slovakya (20 yil) Osmanli adi:Uyvar
12.Macaristan (160 yil)
13.Moldova (490 yil)
14.Ukrayna (308 yil)
15.Azerbaycan (25 yil)
16.Gurcistan (400 yil)
17.Ermenistan (20 yil)
18.Guney Kibris (293 yil)
19.Kuzey Kibris (293 yil)
20.Rusya'nin guney topraklari (291 yil)
21.Polonya (25 yil)-himaye- Osmanli adi: Lehistan
22.Italya 'nin guneydogu kiyilari (20 yil)
23.Arnavutluk (435 yil)
24.Belarus (25 yil) -himaye-
25.Litvanya (25 yil)-himaye-
26.Letonya (25 yil) -himaye-
27.Kosova (539 yil)
28.Voyvodina (166 yil) Osmanli adi: Banat Asya

ASYA :

(350 yil) Osmanli adi: Habeş

Yanlisiniz var :) Azerbaycanin belli bir bolgeleri Osmanli imparatorlugu tarafindan ele gecirilsede tamamen isgal etmemisdir.
Bide Azerbaycan 1918 yilinda bagimsizligini kazandi ama 1920 yilinda Sovetler tarafindan isgal edildi. 1991 yilin 18 ekimde bagimsiligini yeniden kazandi ve simdi 21 yildi bagimsiz devletiz!Simdiki devletde 1918 yilindaki kurulan devletin varisidir.
Osmanli doneminde bagimsiz Sah Ismayil Xetai tarafinda Sefevi devleti 1501 yilinda kurulmus ve 1700 yila kadar bu devlet var olmusdur.
Devletin hukm etdiyi yerlerde Azeri dili devlet dili olmusdur.

Daha cok derinlere gitsek Atabeyler devletine kadar bu tarih giderBaşarıya giden asansör bozuk,merdivenler ise acık

This post has been edited 1 times, last edit by "Azeri" (Feb 16th 2012, 12:07pm)


aslanbey45

Casus Sondası

 • "aslanbey45" is male

Posts: 95

Date of registration: Aug 20th 2007

 • Send private message

1,130

Wednesday, May 2nd 2012, 12:57pm

Başlığın faal olması ne kadar güzel emeği geçen herkese teşekkürler. Böylesi bir eser internet sanal alemde bulunması çok güç N.W.N can insan rahat uyu

dewturk

sinemakolik Mod

 • "dewturk" is male

Posts: 4,254

Date of registration: Oct 8th 2009

Location: dew lerin dünyasından

 • Send private message

1,131

Friday, November 16th 2012, 1:39am

Birden bire aklıma geldin abi, başlığını göklere çıkaralım tekrardan...


Tekrardan huzur içinde yat
Kullanılmasında Sakınca Olmayan Araç-Script ve Programlar
Öneriler - Bilim ve Teknoloji - Yardım Sorular -Takas

Smod: Bolorpo


dewturk.ogame@gmail.com
TAKIM RUHU!!!


gnardal

™ © İlk Fosil *∞* ≡(Dede) ® ™

 • "gnardal" is male

Posts: 17,592

Date of registration: Jun 15th 2005

Location: Forum

 • Send private message

1,132

Wednesday, June 19th 2013, 5:17pm

Bu başlığı canlı tutalım gençler :baby:

İmza için geogmk'ye teşekkürler :baby:

"Filo Oyunu" , "Kim Elensin" ,"Orduların Savaşı","Şans Oyunu" ile "Ve GOL" Etkinliklerinin Fikir Babasıyım :baby:
Neden Ben Seçildim-1 :baby:
Neden Ben Seçildim-2 :baby:
Neden Ben Seçildim-3 (Final) :baby:
İhanet ve İntikam :baby:
USTA :baby:
gnardal@yahoo.co.uk :baby:
10+ Yıllıklar ve 15000+ Mesaj Atanlar Kulüpleri Onur Üyesi :baby:

psit

Unregistered

1,133

Wednesday, December 25th 2013, 2:42am

6 senedır unutmadım 6 sene daha unutmam ozledık senı sınan abı

MirHan

Ogame Tabur 2

 • "MirHan" is male

Posts: 292

Date of registration: Jun 14th 2013

Location: İstanbul

 • Send private message

1,134

Wednesday, December 25th 2013, 8:42pm

Süper çalışmalar ilgi ile takip ediyorum :thumbup:


MirHanmirhan@ogame.com.tr
mirhan.ogame@gmail.com

aslanbey45

Casus Sondası

 • "aslanbey45" is male

Posts: 95

Date of registration: Aug 20th 2007

 • Send private message

1,135

Saturday, November 22nd 2014, 12:11pm

Başlığın faal olması çok iyi olur. çok emek var burada N.W.N güzel insan

hodri_meydan123

Unregistered

1,136

Sunday, November 23rd 2014, 12:53am

emeklerinize sağlık

Ocean15

Kruvazör

 • "Ocean15" is male

Posts: 540

Date of registration: Jun 15th 2008

Location: Betelgeuse

 • Send private message

1,137

Wednesday, December 24th 2014, 10:46pm

Zaman çabuk geçiyor ... Tekrardan Allah rahmet eylesin kendisine nur içinde yatsın ...
E35 - Emekli

E51 - Emekli

Betelgeuse - Stauffenberg • "sakaryaspor54" has been banned

Posts: 124

Date of registration: Dec 14th 2014

 • Send private message

1,138

Sunday, February 15th 2015, 4:58pm

emeğine sağlık üstad üşenmeden okudum sevdiğim bi konu.allah mekanını cennet etsin gözlerim doldu ya

inananlar asla kaybetmez

This post has been edited 1 times, last edit by "sakaryaspor54" (Feb 15th 2015, 5:02pm)


aslanbey45

Casus Sondası

 • "aslanbey45" is male

Posts: 95

Date of registration: Aug 20th 2007

 • Send private message

1,139

Monday, December 14th 2015, 1:04pm

Olman gereken yer en yukarıda kal canım abim.

_Albatros_

Hafif Avcı

 • "_Albatros_" is male

Posts: 144

Date of registration: Mar 22nd 2010

 • Send private message

1,140

Friday, December 18th 2015, 9:24pm

çok güzel bir çalışmaymış

iki gözüm seneler geçiyor
gönül ektiğini biçiyor..