Saldırı öncesi ve Sonrası Yapılan sonda ve filo hareketinde 5 saniye Kuralı Karmaşası

Bu site çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Saldırı öncesi ve Sonrası Yapılan sonda ve filo hareketinde 5 saniye Kuralı Karmaşası

Merhaba saygıdeğer ogame sevdalıları;

Bu başlığı açmaktaki amacım kavram karmaşasının hat safhada olduğu bir kuralın derinlemesine analizi ve tartışılmasıdır. Kural Saldırı kuralları arasında yer alan..

08 Şubat 2018 Tarihinden önce yürürlükte olan kural metni:

***Filo kalkışını ve inişini engellemek için saldıran filonun önüne son 5 saniye de dahil casus sondası ve diğer gemiler sokulmamalıdır. (Gerçekleşecek savaştan önceki 5 saniye). Kitlenmiş olan bir filoya yardım edilmesini (ISS DURMAK) engellemek, yardıma gidilen filonun inişini geciktirmek veya savaşa katılmasını engellemek amacıyla gönderilen tüm görev biçimleri aynı kapsamda değerlendirilecektir. ISS'ye katılan ve bunun dışında bu oluşuma sebep olabilecek tüm hesaplar aynı derecede sorumludur. Zararın karşılanmasında filo oranları dikkate alınacaktır. (Filosunu geri çeken için geçerli değildir.)
      ***Gezegende/Ayda duran/offline olan/yatan filo(lar) için 5sn kuralı geçerli değildir. Yaşanan kayıplar için tazmin geçerli olmayacaktır.
      **** İSS ile yapılan saldırı veya durma görevlerinde İSS saldırısındaki slot saldırıların tümü tek bir saldırı olarak değerlendirilecektir.

08 Şubat 2018 Tarihinde revize edilen ve şu an yürürlükte olan kural Metni:

***Sökme-Nakliye-Konuşlanma-Casusluk-Sömürgeleştirmek-Saldırı-Yoketme olarak yapılan filo hareketlerinin dönüş anından önceki son 5 saniye (3 sn altı kilit atılmış bir filonun iniş saatinin son 5 sn si öncesine atılan kontrol sondası için 5 sn kuralı devre dışı kalır) içerisine herhangi bir görev ile ( saldırı-nakliye-casusluk-yoketme) özellikle az sayıda gemi ile filo hareketi yapılması ( ana saldırı ve sortiler hariç) yasaktır ve dönen filoyu kaldırtmamaya veya dönen filoya yardıma gelen filoların inişini geciktirmek ve bug oluşmasına sebebiyet verme niyeti olarak değerlendirilecektir.Saldıran iss içerisinde olup savaş raporunda olan herkes için ( saldırı sırasında filosunu geri çekenler için geçerli değildir) savunan tarafın zararının tazmin edilmesinde filo oranına göre sorumluluk vardır.

Bu Savaş Başlığıda Benim Vurulduğum savaştır

Savaşın özeti: Bir gece ayım yok ediliyor ve sömürgeleştirme göreviyle kaldırdığım filoma kilit atılıyor, filo inişimden 1 sn. , öncesine de 5 dk. 14 sn. önce 20 adet sonda kitleniyor.

Gezegenime Gönderilen 20 sondanın gezegenime iniş saati: 09:33:18
      Sömürgeleştirme görevinden dönen filomun gezegene indiği saat: 09:33:19
      Dönen Filoma Atılan Saldırı filosunun kilit saati: 09:33:25
      (yukarıdaki süreler savaş sonrası raporlardaki sürelerdir)

Sonuç: Filomu bütün çabalarına rağmen kaldıramadım ve vuruldum, Ticket açarak 5 saniye kuralının çiğnendiğini ve saldıran oyuncunun cezalandırılarak zararımın tazmin edilmesini istedim.

4 günlük inceleme sonrası gelen cevapta ;
      *Kilit sonrası filoyu kaldırmayı denediniz mi ? şeklinde bir soru geldi adminden,
      *Evet denedim ama filo sekmesine tıkladığımda ekran bembeyaz oldu ve yeniden filo sekmesine tıkladım yine beyaz bir sayfa oldugunu söyledim.

*Gelen Sonuç Cevabı: "5 sn kuralının konulma amacı filo kalkışını engelleyici hareket yasaklanmasıdır. Panele göre de sizin filonuz inmeden önce sonda size ulaşmış. sizin ekranınız yanılabilir. Bu konuların araştırılması için uzun sürdü.
      bu noktada admin, takım lideri ve coma detaylı şekilde inceledik. Ortak ve oybirliği kural ihlali yoktur."

Şimdi gelelim benim tezime; Ben bu oyunu kurallara göre oynuyorum ve revize edilen kurala göre filomun inişinden önceki 5 saniye içerisinde bana ulaşan sondalar kural ihlali oluşturmuştur.
      Yönetimin verdiği karara göre ise Filom inmeden 1 sn. önce gelen sonda kurallar içerisindedir. (yani revize edilmeden önceki kurala göre verilen bir kararla karşılaştım) sonuçta bütün itirazlar, mailler vesaire sonuç savaş kurallara uygundur oldu.

Peki sayın oyuncular size göre Verilen Karar yürürlükten kaldırılan kurala göre mi verilmiştir ? yoksa kuralın son haline göre mi verilmiştir ?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

OgameTR / Uriel universe / ACES alliance
      ---- Here's the last warrior ----
    • Kuralın bu halinde hata var rezive gerekiyor. Sanırım yöneticiler de revize edeceklerdir. Bence :

Radarda görünmeyen saldırılarda kilit atılan filoya göre değil de saldırı filosuna göre 5 sn kuralı uygulanmalı. Birçok sorunu kendiliğinden çözecektir bu değişiklik. Aynı şekilde saldırı ile savunan filo arasında 5 sn üstünde fark varsa araya giren filo hareketleri harici hareketler bug kapsamında sayılmamalı.
    • TarikbinZiyad yazdı:

Kuralın bu halinde hata var rezive gerekiyor. Sanırım yöneticiler de revize edeceklerdir. Bence :

Radarda görünmeyen saldırılarda kilit atılan filoya göre değil de saldırı filosuna göre 5 sn kuralı uygulanmalı. Birçok sorunu kendiliğinden çözecektir bu değişiklik. Aynı şekilde saldırı ile savunan filo arasında 5 sn üstünde fark varsa araya giren filo hareketleri harici hareketler bug kapsamında sayılmamalı.
      Hocam peki yürürlükte olan kurala göre sizin anladığınız nedir ?
      *Saldırıdan 5 sn. öncesine kadar olan filo hareketleri mi (ana saldırı hariç) kural ihlali oluşturuyor ?
      *Filo inişinden önceki 5 sn. içerisindeki filo hareketleri mi kural ihlali oluşturuyor ?

• Yürürlükte olan kuralı düz mantıkla uyguladığınız zaman haklı olan siz oluyorsunuz ama sizin sayfanızda da belirtmiştim bana göre kuralın yazımında hata var diye. Çünkü yürürlükte olan kurala göre size saldıran kişiler filonuz indikten 20 sn sonra bile sizi vuracak olsalar ceza sebebi olurdu bu da çok saçma olurdu.
    • TarikbinZiyad yazdı:

Yürürlükte olan kuralı düz mantıkla uyguladığınız zaman haklı olan siz oluyorsunuz ama sizin sayfanızda da belirtmiştim bana göre kuralın yazımında hata var diye. Çünkü yürürlükte olan kurala göre size saldıran kişiler filonuz indikten 20 sn sonra bile sizi vuracak olsalar ceza sebebi olurdu bu da çok saçma olurdu.
      Doğru diyorsunuz , bunun aynısını Admin de söyledi bana, ama benim filomu indikten 6 saniye sonra vurdular.
      Adminine benim sorum ise , Gezegene inen bir filo veya Sonda sayfada ne tür bir olay oluşturur? oldu.

Aldığım yanıt: Gezegene inen filo vb. sayfayı yeniler ve 5 sn. boyunca işlem yapılamaz oldu. Yani Bir gezegene 1 sonda indiğinde özelliklede savunması bol olan bir gezegene , ve savunmayla savaşıyorsa sayfa kendini resetliyor ve Admine göre 5 saniye bana göre 3-5 sn. arası kendini yenilediğinden işlem yapılamıyor.

• TarikbinZiyad yazdı:

İnş iyi bişeye vesile olur bu durumda kurallardaki muğlaklıklar vs giderilir bu sayede.
      İnşallah Hocam , İnan şu aşamadan sonra amaç bu zaten. Bunun gibi sayısız kural çıkarabilirim buraya.
      Bana göre Bir Web sitesinin kuralları, o sitenin Anayasasıdır..
      Yoruma dayalı olamaz, net olmalıdır. Okuduğu zaman o ortamda bulunan herkes anlayabilmelidir.

Bug nedir ?
      Ne zaman oluşur?
      Ne kadar sürer ?
      Bugun yok edilme imkanı yok mudur ?

sorusuna da net cevaplar olmalıdır.
      Gerekirse videosunu çekip userlerine göstermelidir bugu yönetim.

Birde panel verilerine göre filonuz sizin gördüğünüz saniyede inmemiştir gibi yanıtlar kafalarda soru işaretleri bırakmaktadır. Nasıl ki ben ekran görüntüsünü yolluyorsam hak ararken, yönetim de o panel verilerinin ekran görüntüsünü paylaşabilmelidir ceza verirken veya vermezken.
      Ekran görüntüsünden panele girecek değil oyuncular.

• RAMBO yazdı:

TarikbinZiyad yazdı:

İnş iyi bişeye vesile olur bu durumda kurallardaki muğlaklıklar vs giderilir bu sayede.
      İnşallah Hocam , İnan şu aşamadan sonra amaç bu zaten. Bunun gibi sayısız kural çıkarabilirim buraya.Bana göre Bir Web sitesinin kuralları, o sitenin Anayasasıdır..
      Yoruma dayalı olamaz, net olmalıdır. Okuduğu zaman o ortamda bulunan herkes anlayabilmelidir.

Bug nedir ?
      Ne zaman oluşur?
      Ne kadar sürer ?
      Bugun yok edilme imkanı yok mudur ?

sorusuna da net cevaplar olmalıdır.
      Gerekirse videosunu çekip userlerine göstermelidir bugu yönetim.

Birde panel verilerine göre filonuz sizin gördüğünüz saniyede inmemiştir gibi yanıtlar kafalarda soru işaretleri bırakmaktadır. Nasıl ki ben ekran görüntüsünü yolluyorsam hak ararken, yönetim de o panel verilerinin ekran görüntüsünü paylaşabilmelidir ceza verirken veya vermezken.
      Ekran görüntüsünden panele girecek değil oyuncular.
      o nasıl bişey ya
      oyuncuda savaş raporu sonda raporu radar görüntüsü vs. vs. var
      yönetim diyorki senin gördüğün doğru değil panelde görünen esastır
      o zaman neden mesajlar geliyo bize güvenemiyoruz delil kabul edilmiyo vs. vs.
      oyun ile panel arasında nasıl fark oluşur mantık almıyo
      son güncellenen hangisi oyun mu panel mi
      cidden panel en son ne zaman güncellendi
    • pale yazdı:

o nasıl bişey ya oyuncuda savaş raporu sonda raporu radar görüntüsü vs. vs. var
      yönetim diyorki senin gördüğün doğru değil panelde görünen esastır
      o zaman neden mesajlar geliyo bize güvenemiyoruz delil kabul edilmiyo vs. vs.
      oyun ile panel arasında nasıl fark oluşur mantık almıyo
      son güncellenen hangisi oyun mu panel mi
      cidden panel en son ne zaman güncellendi
      Birde o var ,
      Madem Panele göre karar veriliyor , o kadar gelişmiş, o kadar güvenilir , oyuncudan istenen ;
      - Savaş Raporu API kodu
      - Savaş Raporu Ekran Görüntüsü ( bütün kayıpları gösterir , saati gösterir şekilde)
      - Filo iniş Raporu ekran görüntüsü
      - Sonda iniş ekran görüntüsü, patladıysa API kodu
      - Harabeden topladıysanız , Enkaz alanı raporu ekran görüntüleri

Sebebi nedir ?

Yönetimin panel verilerine göre değilde , istenen bilgi ve belgelere göre karar aldığı durumlar da var mıdır ?

Kurallardaki hatalı yazılım ve yönlendirmelerden dolayı oluşan kayıplarda neden tazmini yönetim yapmaz ?

• eski kural en iyisiydi ama sonra bi savaş oldu ve bir yönetici çıktı dedi ki önden atılan sonda inmeyen filonun nesini geciktirir (filo hala havada) , bu konuda haklı olduğunu varsayarak kuralı kabul ettiğimizi varsayalım, buraya kadar sorun yok.

AMA SİZE VERMİŞ OLDUĞU AŞAĞIDAKİ CEVAP MEVCUT KURALIN YANLIŞ UYGULANDIĞINI GÖSTERİYOR.

RAMBO yazdı:

Aldığım yanıt: Gezegene inen filo vb. sayfayı yeniler ve 5 sn. boyunca işlem yapılamaz oldu. Yani Bir gezegene 1 sonda indiğinde özelliklede savunması bol olan bir gezegene , ve savunmayla savaşıyorsa sayfa kendini resetliyor ve Admine göre 5 saniye bana göre 3-5 sn. arası kendini yenilediğinden işlem yapılamıyor.
      filo inmeden 1 - 2 sn önce atılan sonda eğer ki sayfanın kendine gelmesini yenilemek için 5 sn sürüyorsa, filo indikten sonra herhangi bir işlem yapamazsınız ki, sırf bu açıklama yapıldığı için buga neden olur görüşündeyim.
      AMA bu açıklama yapılmamış olsaydı filo inmeden 1 sn önce atılan sonda buga neden olmaz der geçerdim.
    • MeRMi Ma yazdı:

eski kural en iyisiydi ama sonra bi savaş oldu ve bir yönetici çıktı dedi ki önden atılan sonda inmeyen filonun nesini geciktirir (filo hala havada) , bu konuda haklı olduğunu varsayarak kuralı kabul ettiğimizi varsayalım, buraya kadar sorun yok.

AMA SİZE VERMİŞ OLDUĞU AŞAĞIDAKİ CEVAP MEVCUT KURALIN YANLIŞ UYGULANDIĞINI GÖSTERİYOR.

RAMBO yazdı:

filo inmeden 1 - 2 sn önce atılan sonda eğer ki sayfanın kendine gelmesini yenilemek için 5 sn sürüyorsa, filo indikten sonra herhangi bir işlem yapamazsınız ki, sırf bu açıklama yapıldığı için buga neden olur görüşündeyim.AMA bu açıklama yapılmamış olsaydı filo inmeden 1 sn önce atılan sonda buga neden olmaz der geçerdim.
      Üstad sizler benim tanıdığım eski filoculardansınız,

Bilmiyorum programcılık konusunda bilginiz nedir , ben ufakta olsa bir kaç program dili biliyorum , bütün programlama dillerinin ortak noktası ise dişli etkisidir. Bir dişli diğerini , o diğerini çalıştırarak gider. Programlamadada bir komut diğerini , o diğerini harekete geçirerek yapılır oyun programlamaları.

Yıldız olmayan bir gezegene düşen sonda , o sayfadan bilgi almak ve yıldız yakıp min süresini resetlemekle görevlendirilmiştir. Birde indiği gezegen veya ayda , filo veya savunma varsa sondaya ek görevlerde yüklenmektedir. Savaşarak bilgi almaya çalışmak.
      Gelelim sondanın sayfa resetlemesi meelesine;
      Sonda düştüğü ay veya gezegende sadece bilgi alsaydı resetleme ihtiyacı olmazdı , fakat görsel bir işlem olan yıldız yakma işlemi için düştüğü sayfayı resetlemesi şarttır. 5 saniye sürer mi sürmezmi bu reset işlemi bilemiyorum, ama savunana minimum 3 saniye boyunca zorluk çıkardığı gerçeğini yaşayarak test ettim.
      Şimdi yönetim diyebilir ki , senin filonun 1 sn. önüne düşen sondadan 1 sn. sonra da senin kendi filon yere iniyor o sonda olmasaydıda yine sayfan resetleyecekti ve filo kaldırman yine zorlaşacaktı. Doğrudur ben o filoyu inen filomun resetlemesi dolayısıylada büyük ihtimalle kaldıramayacaktım.

Ama şu an meselemiz filo değil kural hemde kesin bir dille yazılmış bir kural , bu kurala göre inen filonun 5,4,3,2,10 sn. önüne sonda atmak kurallara aykırıdır. Ceza ve tazmin sebebidir.
      Üst üste gelen 2 sayfa resetlemesinin oluşturacağı bug ve sayfa yenileme süresine etkisinin de sadece filo inmesinden dolayı olan yenilemeden daha fazla bilgisayarı kasacağını göz ardı etmemekte fayda var. Bilgisayara 1 sn. arayla 2 sayfa yenileme görevi reset süresini 2 katına çıkaracağını düşünmekteyim.

• Gezegenime Gönderilen 20 sondanın gezegenime iniş saati: 09:33:18
      Sömürgeleştirme görevinden dönen filomun gezegene indiği saat: 09:33:19
      Dönen Filoma Atılan Saldırı filosunun kilit saati: 09:33:25
      (yukarıdaki süreler savaş sonrası raporlardaki sürelerdir)

Şimdi gelelim benim tezime; Ben bu oyunu kurallara göre oynuyorum ve revize edilen kurala göre filomun inişinden önceki 5 saniye içerisinde bana ulaşan sondalar kural ihlali oluşturmuştur.

Karar bence doğru dediğim gibi sizin mantığınızda olmuş olsaydı şunuda çıkarabilirdik, filonuzun indiği saat 09,33,19 - sonda atıldı 09,33,14 de size sonda ulaştı , süreye baktığımızda filo inişiniz ile rakibin sonda arası hareketi 5 sn ve süreyi aldı konuşlandırma dönüşü düşünelim sekmeler olacağından sizin filonuzu bu sürelere göre 09,33,24 e kitledi konuş dönüşünde 5 sn lik süre çok normal çünkü filonuz ile rakip filo arasında sürede 5 sn , yani yorumladığımız sonda ile rakibin filo süresi arası 10 sn sizin filonuzda arasında 10 sn lik farkta bile sizin mantığınızda düşündüğümüzde bu da ceza sebebidir , filonuz seker sekmez bilemem ama sürelerinize baktığımda 6 sn lik bir fark var çok rahat kaldırabilirdiniz diye düşünüyorum burada önemli olan sonda size ulaştıktan sonra salise farki ile filoya tıklamış olsaydınız ekran beyaza dönmez idi bence siz büyük olasılıkla aynı anda veya daha erken tıkladınız sonrasınıda kaçırmış oldunuz o heyacanla
      Adalet Nerede Hesap Sorarsa
      Merhamet Orada Haklarını Kaybeder
      " Musa'ya kırk gece (vahyetmek üzere) söz vermiştik. Sonra haksızlık ederek buzağıyı (tanrı) edindiniz. "
      Bu Vebal Hepinize Yeter.
      MaRaT
    • wonderlive1973 yazdı:

Kilitlenen filo kalkışını engelleme maddesindeki yazılım hatası düzeltildi.

-- 5sn Kuralı ile ilgili açıklamada bazı düzeltmeler yapılmıştır. --
      ***Sökme-Nakliye-Konuşlanma-Casusluk-Sömürgeleştirmek-Saldırı-Yoketme olarak yapılan filo hareketlerinde, filo indikten sonra kilitlenmiş 5 saniye içerisinde herhangi bir görev ile (saldırı-nakliye-casusluk-yoketme) özellikle az sayıda gemi ile filo hareketi yapılması (3 sn altı kilit atılmış bir filonun iniş saatinin son 5 sn si öncesine atılan kontrol sondası için 5 sn kuralı devre dışı kalır) ana saldırı ve sortiler hariç yasaktır ve dönen filoyu kaldırtmamaya veya dönen filoya yardıma gelen filoların inişini geciktirmek ve bug oluşmasına sebebiyet verme niyeti olarak değerlendirilecektir.Saldıran iss içerisinde olup savaş raporunda olan herkes için ( saldırı sırasında filosunu geri çekenler için geçerli değildir) savunan tarafın zararının tazmin edilmesinde filo oranına göre sorumluluk vardır.

AltınordA

Yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir kural ihlali görülmemiştir.
    • TuMeR yazdı:

Rambo kuralı değiştirttin Helal :)
      Sayın Coma yazılım hatası demiş ama , kural tam 180 derece değişmiş şu an :)
      Eski kuralda filo inmeden önceki 5 saniye diyordu , şimdi filo indikten sonraki 5 saniye demişler.

Eski kuraldan kaynaklı zarar gören oyuncuların zararları yönetim tarafından tazmin edilmedikçe ağızlarıyla kuş tutsalar nafile :)

Haa birde çok uzun metinler anlatılmak istenenin yanlış anlaşılmasına sebep olabiliyor.

Keşke Dil bilgisi kurallarını da katletmeselermiş :=)