Haksız cezalar oyunu öldürüyor :)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Haksız cezalar oyunu öldürüyor :)

Haksız verilen cezalar oyuncuları oyundan soğutuyor hatta oyunu bırakma sebebi oluyor. Bu çok basit bir tespit ancak operatör arkadaşlar bunun farkında değiller.
    Zaten kan kaybeden bir oyun platformunda oyuncu kazandırmaya yoğunlaşmak lazım ve oyuncuların daha çok eşini dostunu bu oyuna davet etmesine teşvik sağlanmalı.
    Ama ne yazık ki üzülerek söylüyorum bu evrendeki operatörlerin bu çok umrunda değil.
    Ben bir avukatım. Ceza avukatlığı yapıyorum hatta. Yönetici olmak bir kuralı harfi harfine uygulamak değil. Kanunda kuralda yazanı harfi harfine uygulamak hemen asmak kesmek değil. Yönetici olmak kuralı uygularken hakkaniyeti elden bırakmamayı gerektirir. Hakkaniyetli olmak içinde oyun bilgisi ve vizyon genişliği lazım.

İttifakımızda Balamir isimli sevdiğimiz ve oyuna vaktini, naktini, emeğini harcayan bir arkadaşımız ufak bir hata yüzünden vuruldu. Bunun üzerine kendisine canı gönülden yardım etmeye karar verdik.
    12 milyon puanım var 11 milyon kademe puanım var. Günlük üretimim 100-120 milyon arasında. Ancak ben kendisine 103 milyondan fazla maden gönderdiğim için bir hafta ceza aldım.
    Bu yöneticilik değil. Bu hakkaniyet değil. Arkadaşımın puanı 5 milyon falandı. Attığım maden ona ufak bir jest ve yardımdı. İki günlük üretimimi attım altı üstü. Bence yönetimin bu tür yardımlaşmaları desteklemesi lazım. Arkadaşımız vurulduğu gün oyunu bırakacaktı. Biz ikna ettik devam etmesi için teşvik ettik. Ama sonuç ortada.

Neyse uzun lafın kısası benim kanaatimce yaptığınız yanlış arkadaşlar. İnsanlar bu hakkaniyetsiz cezalar yüzünden küstü, küsmeye devam ediyor.
  • o muhabbetlerden bizide yakmışlardı. Evrenin dengesi değişiyormuş yapılan yardımlarla.
    Filo 1.sine ilk 6 dan saldıran filoyu tek başına çakacak kadar maden çekmek evrenin dengesini değiştirmiyor...
    Örnek; Sadrazam 1. idi saldıran bizim filolar 2-3-4-5-6 falandık.
    O zaman evrenin dengesi değişmiyorda, vurulana yardım etmek evrenin dengesini değiştiriyor.
    Söyleyecek fazla bişey yok.
  • 5.2 İttifak Yardımı

Bir saldırıdan sonra ittifak, saldırıya uğrayan üyesine, zarar çeşidi ve miktarına uyacak şekilde maden yardımı yapabilir.
    Ancak bunu yapmadan önce saldırıya uğramış oyuncu, oyundaki kayıtlı e-posta adresini kullanarak Destek Sistemi üzerinden:

* Savaş raporunun API Kodunu
    * Yardım edecek oyuncuların listesini (Sadece vurulma tarihi itibariyle 72 saatlik süre içerisinde ittifakta bulunanlar)

bildirerek operatör onayını beklemesi gerekmektedir.

* Yapılacak yardım oyuncunun enkaz alanından tamir edeceği üniteler ve harabeden topladığı hammadde değerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. (Oyuncunun enkaz alanına verdiği onarım emrindeki gemilerin hammadde toplamı ve savunmadaki filonun vurulmasından kaynaklı toplamış olduğu harabe miktarı çıkarıldıktan sonraki kalan kısım için yardım yapılabilir.

Açıklamalar

* Yapılacak yardımlar Destek Sistemi üzerinden operatörün onay vermesi ile başlar.
    * Yardım edecekler listesinde adı geçen ittifak üyeleri 72 saat içerisinde yardım işlemini tamamlamalıdır. Bu sürenin aşılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca ek süre de verilmeyecektir.
    * Düşük puanlı hesaplarda ittifak yardımı kapsamında yüksek puanlı hesaba yardım edebilirler.
    * Yardım tek bir hammadde türü baz alınarak yapılamaz, kaybedilen gemilerin toplam hammadde değeri metal, kristal ve deuterium şeklinde ayrılarak yukarıdaki kesinti işlemi uygulanması sonucunda yapılabilir.
    * Ittifak yardımı vurulduktan sonra maksimum 6 gün içerisinde talep edilebilir. Bu sürenin aşılması halinde talep edilen ittifak yardımı kabul edilmeyecektir.
    * Saldırıyı yapan taraf(lar) savaşta filosunun bir kısmını yada tümünü kaybetse dahi bu savaş(lar) için asla ittifak yardımı alamazlar

[i]bizde abimize yardim edelim dedik tabi kurallar cercevesinde tabi kurallar esnetile bilirmi uyari mesaji gele bilir ornegin astiniz limiti geri odensin gibi [/i]

Sizin iletisime gecip gecmediniginizi bilmiyorum tabi

İmza için Tsar teşekkürler.
  • hackmaster wrote:

5.2 İttifak Yardımı

Bir saldırıdan sonra ittifak, saldırıya uğrayan üyesine, zarar çeşidi ve miktarına uyacak şekilde maden yardımı yapabilir.
    Ancak bunu yapmadan önce saldırıya uğramış oyuncu, oyundaki kayıtlı e-posta adresini kullanarak Destek Sistemi üzerinden:

* Savaş raporunun API Kodunu
    * Yardım edecek oyuncuların listesini (Sadece vurulma tarihi itibariyle 72 saatlik süre içerisinde ittifakta bulunanlar)

bildirerek operatör onayını beklemesi gerekmektedir.

* Yapılacak yardım oyuncunun enkaz alanından tamir edeceği üniteler ve harabeden topladığı hammadde değerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. (Oyuncunun enkaz alanına verdiği onarım emrindeki gemilerin hammadde toplamı ve savunmadaki filonun vurulmasından kaynaklı toplamış olduğu harabe miktarı çıkarıldıktan sonraki kalan kısım için yardım yapılabilir.

Açıklamalar

* Yapılacak yardımlar Destek Sistemi üzerinden operatörün onay vermesi ile başlar.
    * Yardım edecekler listesinde adı geçen ittifak üyeleri 72 saat içerisinde yardım işlemini tamamlamalıdır. Bu sürenin aşılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca ek süre de verilmeyecektir.
    * Düşük puanlı hesaplarda ittifak yardımı kapsamında yüksek puanlı hesaba yardım edebilirler.
    * Yardım tek bir hammadde türü baz alınarak yapılamaz, kaybedilen gemilerin toplam hammadde değeri metal, kristal ve deuterium şeklinde ayrılarak yukarıdaki kesinti işlemi uygulanması sonucunda yapılabilir.
    * Ittifak yardımı vurulduktan sonra maksimum 6 gün içerisinde talep edilebilir. Bu sürenin aşılması halinde talep edilen ittifak yardımı kabul edilmeyecektir.
    * Saldırıyı yapan taraf(lar) savaşta filosunun bir kısmını yada tümünü kaybetse dahi bu savaş(lar) için asla ittifak yardımı alamazlar

bizde abimize yardim edelim dedik tabi kurallar cercevesinde tabi kurallar esnetile bilirmi uyari mesaji gele bilir ornegin astiniz limiti geri odensin gibi [/i]

Sizin iletisime gecip gecmediniginizi bilmiyorum tabi
    Farketmiyor hocam. Bu Evrende düşük puanlı oyuncuya en fazla 103.700 k maden atabilirmişiz. Fazlası Evrenin dengesini bozuyormuş :) Saygılar
  • 5.1 Hibe Kuralı
    * Astrofizik Araştırması için yönetime ticket açılarak sorulması gerekmektedir.
    * Astrofizik madeni şayet 1,5 milyar birim maden altındaysa sorulması şart değildir.
    * Puan geçişlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hibeyi atan ile alan oyuncu arasındaki farkın kapanmasına sebebiyet verilmesi halinde takviye kuralı devreye alınacaktır.
    * İlk 100 oyuncuların toplamının 10 a bölünmesi şeklinde elde edilir. Bu kapsam evren dengesini içermektedir.
    * Bu kapsamda filo basımı yapılması yasaktır.
    * 1.5 milyar üstüne çıkan evren ortalamalarında yönetime ticket açarak bilgi verilmesi gerekmektedir.
    * Puan geçişlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hibeyi atan ile alan oyuncu arasındaki farkın kapanmasına sebebiyet verilmesi halinde takviye kuralı devreye alınacaktır.
    * Hesaplamalar ilgili evren yöneticilerine de danışabilir. Evrende ki puan artışı ne kadar olursa alınabilecek yardım tutarı da o minvalde artacaktır.
    Dinamik olması sebebiyle hesabı sizlerde yapabilirsiniz. Fakat kontrollerde Baz alınacak toplam puan tutarı panel kayıtlarıdır. İlgili hesap yolu şu şekilde yapılacaktır;

Kallisto evreninde toplam puan 11.853.464.976 / 10 = 1.185.346.497 Birim madendir.
    Eridanus evreninde toplam puan 6.048.628.879 / 10 = 604.862.887 Birim madendir.

* Hibe alan oyuncu 30 gün boyunca tekrar alamayacaklardır.
    ** Evren ortalaması üzerine çıkılması yasaktır.
    ** 3 kişiler de gönderim yapacaksa tutarı aşamayacaklardır.
    ** Evren ortalaması 150m ise 1 oyuncu 150 2 oyuncu 150m atamayacaktır. atabilecekleri tutar toplam 150m şeklindedir.
    BU KURALI OKUDUNUZMU ACABA ???

Hibe kuralı ihlalinde;
    Takviye cezası uygulanır.

• Okudum evet ve bizim evren ortalamamız 103.700 k imiş. Bir günlük üretimimi attığım an ceza alıyorum. Bu biraz mantıksız değil mi? Nerde kaldı yardımlaşma?
    Yöneticiler insanlar yardımlaşmasın düşük puanlı oyuncular bıraksın herkes kendi yağında kavrulsun istiyor. Başka açıklaması yok.
    Bu kuralın bir açığı da şu; ben yardım ettiğim oyuncuya benden başka da yardım eden var mı yok mu nereden bileyim? Ben 100m maden yolladım. Benden başkası da atarsa hop ceza alıyoruz. Bunu benim bilebilmem mümkün müdür?
    Bence yardımlaşma adına yapılan bu hataya bir hafta kapatma cezası verilmesi yanlış. Yardım ettiğim arkadaş benim yarım puanımda bile değil
  • Haksız cezalar verilebiliyor yalnız sizin durumunuzda ceza kitabına uygun. yeni kurallar forumdan ve oyun içinden bildirildi, kuralları bilmemeniz sizin suçunuz. Bu yeni gelen takviye kuralları bence de çok kısıtlayıcı ve eski halinde kalmasını yeğlerdim. Artık düzgün filoların hepsi en az 3-5 milyarlık filolar, kaybedince şu anki yardım limitleriyle eski haline getirmek imkansız

Operatörler yaklaşımınıza göre insiyatif kullanabiliyorlar. Eskilerden kalma bir oyuncu olduğumdan oyun başlarında eskisi gibi maden borç alıp gönderiliyor sanıyordum, kurallar değişmiş. Biz de borç alıp vermiş bulunduk, bunu duyan bir arkadaşım ceza alırsınız dedi. Süreyi geçirmeden ticket açtık, böyle böyle bir olay oldu, kurallar değişmiş haberimiz yoktu, düzeltmek için yapabileceğimiz bir şey var mı diye. Sağolsunlar tarif ettiler yapılması gerekeni. Ticaret süresi geçmediğinden kurallara uygun şekilde ticareti tamamladık ve cezadan kurtulduk.

Geçen hafta arkadaşımı kaybettim, cenazeye yetişmek için acil tatile alıp yola çıkmam gerekti, deu borcum olduğunu unutup tatile aldım. Tatilden çıktığımda ticaret süresi geçecekti, durumu izah ettim ve tatilden çıkınca gönderip nakliye raporunu iletmem istendi.

Eğer kural ihlalini farkedip ilk siz başvursaydınız ceza almadan kurtulma ihtimaliniz yüksekti. Yukarıda başımdan geçen 2 olayı da yaklaşımın ve erken iletişim kurmanın önemini göstermek için verdim.

Ekipçe geçmiş olsun iyi oyunlar.
    Bellatrix - NoGame
  • Her şey iyi güzel hoş da, ceza verilmeyecekse o kural neden var?

NoGame nin de dediği gibi siz kuralı biliyorsunuz verilecek cezayı da biliyorsunuz, bu biraz bile bile lades olmamış mı?

Ben ceza alacağınızı biliyordum, durum çok açık bir şekilde belli olmuştu. evrendeki savaşları ve puanları takip eden herhangi birisi de bunun farkında olurdu.

Kısaca başlık yanlış açılmış. balamir in aldığı ceza HAKSIZ DEĞİLDİR. Yerinde verilmiş bir cezadır.

Bellatrix BAYRAK (Galatea yöneticisi hatasını anlayana kadar tatilde)

Galatea: Hesabın şu tarihe kadar engellendi: 19 Ocak 2038 saat 06:14
    Neden: Operatör uyarısını dikkate almamak.// Donduruldu.
  • Sn. avukat bey merhaba,
    Bu kural sizin niyetiniz disinda uygulanmis olsa da operatorler dogru karar vermis.

Peki sizin gibi dusunmeyip art niyetle multi hesaplarina haksiz kazanc olarak aktarilabilecek madenin onlemini de aciklar misiniz?

Operatorlerin cifte standart uygulamasi gerektigini mi dusunuyorsunuz yoksa kararin yerinde oldugunu mu dusuneceksiniz?

Saygilar ve sevgiler efenim.

Adı AŞK Bu Eziyetin
    17.07.2017

Dorado - dikkatmuhendis [TSK]
  • Açıkçası ben işim gereği her değişen kuralı sıkı takip etmiyorum. Bu oyunu çok eskiden beri oynuyorum. Evren 14 ten beri ara ara oynuyorum.
    Ben burada sizi biraz felsefeye davet ediyorum. Kuralları harfi harfine uygulamak yöneticilik değil diyorum ben. Kurallar kanunlar hepsi bir felsefenin ürünü. Zaten eleştirildikleri için zamanla değişirler. İlk konuldukları haliyle harfi harfine uygulanmaya devam etseler hiç değişmezler, gelişmezler.
    Düşük puanlı bir oyuncuya günlük üretimim 120m iken sadece 103m yardım yapabilmek sizce makul mu?
    Yardımlaşma nedir bilmeyen ittifaklar, egoist hileci oyuncular yüzünden bu güzel davranışlar ceza sebebi olmuş :))
  • kurallarin uygulanmasina ve oyuncu kazandirilmasi politikasi bizi asan bi durum.

Eaki oyuncular km siz evren onerisinde bulunur. Makul bir oneridir. Sirket gelir elde ederek de oyuncu sayisini arttirabilir.
    Politika meselesi. Gf nin stratejisine kafam basmaz benim. Bassaydi,su guzelim teshir direklerinin kaldirilma sebebini kendim bulup mantikli gorurdum. Ama malesef dusunemiyoruz ki muhendis olamadik :)

Adı AŞK Bu Eziyetin
    17.07.2017

• dikkatmühendis wrote:

Sn. avukat bey merhaba,
    Bu kural sizin niyetiniz disinda uygulanmis olsa da operatorler dogru karar vermis.

Peki sizin gibi dusunmeyip art niyetle multi hesaplarina haksiz kazanc olarak aktarilabilecek madenin onlemini de aciklar misiniz?

Operatorlerin cifte standart uygulamasi gerektigini mi dusunuyorsunuz yoksa kararin yerinde oldugunu mu dusuneceksiniz?

Saygilar ve sevgiler efenim.
    multi hesapların varlığını kabul etmek ve bu hesaplara olası maden aktarımlarını engellemek için kural koymak bence yanlış. En başından bence multi hesapları kabul etmemek gerek :)

Bence yöneticilerin yapılan işin samimi bir yardımlaşma mı yoksa başka bir oyuncuya tuzak kurmak vs gibi art niyetli bir hareket mi onu ayırt etmesi gerekir. Bizim niyetimiz bir arkadaşımızın oyunu bırakmaması oyundan kopmaması. Ama bunu sağlamaya çalışırken ittifak olarak oyunu bıraktık :))
  • Avukatt wrote:

Okudum evet ve bizim evren ortalamamız 103.700 k imiş. Bir günlük üretimimi attığım an ceza alıyorum. Bu biraz mantıksız değil mi? Nerde kaldı yardımlaşma?
    Yöneticiler insanlar yardımlaşmasın düşük puanlı oyuncular bıraksın herkes kendi yağında kavrulsun istiyor. Başka açıklaması yok.
    Bu kuralın bir açığı da şu; ben yardım ettiğim oyuncuya benden başka da yardım eden var mı yok mu nereden bileyim? Ben 100m maden yolladım. Benden başkası da atarsa hop ceza alıyoruz. Bunu benim bilebilmem mümkün müdür?
    Bence yardımlaşma adına yapılan bu hataya bir hafta kapatma cezası verilmesi yanlış. Yardım ettiğim arkadaş benim yarım puanımda bile değil
    20 nisanda değişen kurallardan haberinizin olmayışı yöneticinin suçu değil bir hukukçu olarak da bilirsiniz ki kanunu bilmemek suçu ortadan kaldırmaz. Siz doğru bir hareket yaparak arkadaşınıza destek olmuşsunuz operatörde doğrusunu yaparak kural ihlali vermiş geçmiş olsun

"Sie sind das essen und wir sie sind das essen und wir sind die Jager"

----------- 2016 Model FOSİL ------------

Asabiyim :x32:

• niyetiniz gayet guzelmis de, önü acik bir kural koymak zor olur. Turk insani her zaman sistemin bugunu bulup kullanmak ister..
    Yani kilifina uydurarak hile yapan cok olacaktir diye dusunuyorum hocam..
    Ama sizim acinizdan da bakiyorum,uzgunum.

Adı AŞK Bu Eziyetin
    17.07.2017

• arkadaşşar herkez yazmış çizmiş bişeyler. kurallar var tamam kabul ama biz kuralları düzeltmeye çağırıyoruz. bu evrende 103m luk bir hibe hiçbişey değildir. kaldıki 1m maden 1k puan yapar. o zaman puanla madeni özdeşleştirerek kural yapılması gerekir. iyi oyuncu 1 günlük üretimini hibe ederek ceza alıyorsa bu kuralın yanlış yazılmasından kaynaklanıyor demektir.
    birde bu durumun diğer yüzü var. ben 2-3 bin tl para yatırıp aynı madeni km ile alsaydım kural ihlali olmamış oluyordu. o zaman evren dengesi bozulmuyormuydu. bu durumda ben şunu anlıyorum yardımlaşmayın kardeşim paranız varsa yatırın parayı filoyu eski haline çevirin.
  • Hocam,
    Sizin baktığınız pencereden ceza haksız gibi görünüyor. .Benim de gönlümün bir yanı sizi haklı buluyor. .

Siz özetle Operatör inisiyatif alsın ve gerekirse kuralda küçük esnetmeler yapsın demek istemişsiniz. .El-Hak normal bir ülke de sizin dediğiniz gibi olur..Örneğin ben yıllar önce Org da (İngiliz serveri) oynarken buna kendim şahit olmuştum. .Yani evet doğru olan odur..

Çünkü oyunu da insanlar oynuyor ve insan da hayatın kendisi gibi karışık bir varlık..ve evet!! kanun ve kurallar her duruma da uygun düşmüyor. .

Lakin (evet bir lakini var ve olmak zorunda)
    Burası Ingiltere değil. .Ogame in en hileci oyuncu popülasyonunu açık ara barındıran ülkedeyiz. .Hatta övünülecek birşey değil ama Ogame deki hile yöntemlerinin %70-80 nini ilk bizim millet düşünüp geliştirdi..

Hatta bir dönem Op larda da gördük bunu. .3.evren zamanı(yani 10-12 yıl önce) o zamanın Op larından Arwen nickli op hanımı Admin Snefru teşhir direğine (o zaman vardı) "SALTANAT SONA ERDİ" diye astığını bile gördü bu gözler. .

Yani özetle Tr server ında kuralı harfi harfine uygulamaktan başka çare yok..

Geçmiş olsun..

Not: Şirketin maden satması konusunda söylediğiniz herşeye katılıyorum. .En büyük hileci ne yazık ki şirket :facepalm:
    SuRGeoN

Oyunu hakkıyla oynayan herkese benden selam olsun...
  • __ZiFAN__ wrote:

ben haksız ceza verıildiğini görmedim
    haksız yakarmaları çok gördüm :)
    Yakarmalar, şikayetler, yeni fikirler olmadan hiçbir şey gelişmez. Çağlar kapatılıp yeni çağlar açılmaz hocam. Taş devrinde teker çevirir durursun :)
    Bugünün haksızlığı bir gün yasal bir durum olabilir. Bu da bu tür itirazlar yakarmalar şikayetler sayesinde olur.
    @kizil bulut benim demek istediğimi iyi tarif ettiniz hocam.