OGameTR Forum Kuralları

 • OGame TR Forum Kuralları
  Madde 1


  Bu forum OGame Türkiye oyununun resmi forumu olup, amacı OGame Türkiye kullanıcıları arasında ki bilgi alışverişini ve iletişimi sağlamaktır. Bu kural dahilinde forum içerisinde Gameforge’ye ait olmayan platformlara yönlendirmeler yapılamaz. Görüntüler ve yazılar paylaşılamaz.


  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 2


  OGame TR takımında görevli olanlar dışında foruma mesaj yazmak ya da okumak amacıyla foruma kayıt olan herkes kullanıcı olarak tanımlanır. Foruma üye olan bütün kullanıcılar forum kurallarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. 3 aydan daha uzun bir süredir foruma girmeyen kullanıcıların hesapları silinebilir. Forum kurallarını ihlal eden kullanıcılar, ilgili kural gereği uyarı alabilir veya forum hesapları kapatılabilir.

  Ayrıca foruma kayıt olan her yeni kullanıcı, kayıt tarihinden itibaren Yardım ve Sorular bölümü hariç, forum genelinde 8 gün süre ile yazım kısıtlamasına maruz kalır.


  a.Foruma kayıt olurken alınan isimler (nickler) forum kurallarına uygun olmalıdır. Yöneticilerin kullandığı isimlere benzer isimleri kullanmak yasaktır. Hakaret ya da eğlence amaçlı bir başka kullanıcıyı ilgilendiren isimleri kullanmak yasaktır.

  İhlalinde forum hesabı kapatılır.  Madde 3


  Kuralların yorumlanmasında ve uygulanmasında forum yöneticilerinin vereceği kararlar geçerlidir. Yöneticiler haber vermeden kuralları değiştirme hakkına sahiptir. Kurallar ile ilgili yapılan değişiklikler Forum Duyuruları bölümünden kullanıcılara duyurulur.  Madde 4


  OGame TR Forum dili Türkçe'dir. Paylaşılan resimlerin - videoların - linklerin veya imza ve avatarın içerikleri dahil yazılan mesajların tamamının ya da çoğunluğunun yabancı bir lisanda olması yasaktır.


  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 5


  OGame TR takımında görevli olan aktif veya emekli yöneticiler, yönetici ve kullanıcı hesaplarını aynı anda kullanabilir. Yönetici olmayan kullanıcılar ise sadece bir forum hesabı kullanabilir. Birden fazla kullanıcı hesabı olan kişiler çoklu (multi) hesap kapsamına girer. Aynı IP adresi üzerinden bağlanan farklı kullanıcılar Destek Bildirimi üzerinden ayrı ayrı ticket atarak "Ortak İp Paylaşımı" için izin almalıdır.


  a.Forum kurallarını ihlal ederek forum hesabı süreli kapatılan bir kullanıcı (hesabı süresiz kapanmamış), yeni bir forum hesabı alarak forumu kullanmaya devam edemez.

  İhlalinde ilk alınan forum hesabı 8 gün kapatılır ve diğer forum hesaplar da süresiz kapatılır.

  b. Forum hesapları sadece bir kişiye ait olabilir. Aynı hesabın birden fazla kişi tarafından kullanılması yasaktır. Forum hesaplarının kapatılan başka bir hesap sahibine geçici olarak (1 seferlik olsa bile) kullandırılması söz konusu değildir. Alıntılama-kopyalama veya “Der ki; - Hesabım kapalı olduğu için;” gibi paylaşımlar kural ihlalidir. Yapılan kural ihlallerinin sorumluluğu hesabın asıl sahibine aittir. Kullanıcının olası ihlaller neticesinde forum ve oyun hesaplarına yapılacak müdahalelere itiraz hakkı yoktur.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 7 gün forum hesabı kapatılır.

  c. Forum hesabı devir edilemez.

  İhlalinde forum hesabı süresiz kapatılır.  Madde 6


  OGame TR de en yetkili yöneticiler sırası ile Community Manager (CoMa) ve Team Manager (TL) 'dır.  Madde 7


  OGame TR forumunda ki en yetkili yönetici Board Administrator (Forum Admini) 'dır. Forum admini forumun düzenlenmesi ve yönetilmesi konusunda Süper Moderatör ya da Moderatör atayabilir. Bu yöneticilerin yetkilerini ve görev yerlerini değiştirebilir. Forum adminleri; forumda yeni bölüm açabilir, mevcut bölümleri kapatabilir, forum kurallarına uymayan kullanıcılara uyarı verebilir veya bu kullanıcıları forumdan uzaklaştırabilir ve oyun hesaplarına müdahale için oyun yöneticilerine öneri götürebilir.  Madde 8


  Forumun tamamında yetkili olan moderatörlere Süper Moderatör denir. Süper Moderatörler forum işleyişinde 2.derecede yetkililerdir. Kendilerine bağlı moderatörlerin koordinasyonu ile kuralların işleyişinden ve uygulanmasından sorumludurlar. Forum kurallarına uymayan kullanıcılara uyarı verebilir veya bu kullanıcıları forumdan uzaklaştırabilir.  Madde 9


  Moderatörlerin görevi yetkili oldukları bölümlerde forum kurallarının ihlal edilmesini engellemek ve forum düzenini sağlamaktır. Moderatörler sadece görevli oldukları alanlarda yetkilidirler ve oyunun işleyişine müdahale edemezler. Forum kurallarına aykırı başlıkları kilitleyebilir veya kaldırabilir, forum kurallarına uymayan kullanıcılara uyarı verebilir veya bu kullanıcıları forumdan uzaklaştırabilir. Ayrıca moderatörler ticketlere cevap vermez.  Madde 10


  Sorun bildirimleri ve ceza itirazları için Destek Sistemi kullanılmalıdır. Yöneticilerin forum üzerinden (sohbet) gönderilen özel mesajlara ya da mail adreslerine gönderilen maillere cevap vermeleri beklenmemelidir.


  a.Forum yöneticileri ve oyun yöneticileri farklı olup, oyun içi cezalarla ilgili forumda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Forum ve oyun içi cezalara itiraz, şikayet ve savunmalar forum aracılığı ile yapılamaz. Bunun için Destek Sistemi kullanılmalıdır.Bu konu hakkında açılan başlıklar kapatılabilir veya kaldırılabilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 11


  Destek sisteminde veya forumda yazılan yazılar - paylaşılan görseller (resimler ve videolar) ve linkler, kullanılan imzalar ile avatarların sorumluluğu ilgili kullanıcının sorumluluğundadır. OGame TR yöneticileri başkalarının yazdığı yazılardan veya paylaşımlarından dolayı sorumlu tutulamazlar.  Madde 12


  Forumda açılan başlıklar;


  a.Başlıklar ilgili bölümün içeriğine uygun olmalıdır. Bu kurala uygun olmayan başlıklar yöneticiler tarafından kapatılabilir, kaldırılabilir veya uygun bölüme taşınabilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.

  b.Aynı konu hakkında birden fazla bölüme başlık açılamaz. Bu kurala uygun olmayan başlıklar yöneticiler tarafından kapatılabilir, kaldırılabilir veya birleştirilebilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.

  c.Kilitlenen bir başlık ilgili yöneticinin izni olmadan aynı bölüme veya farklı bir bölüme açılamaz. Bu kurala uygun olmayan başlıklar yöneticiler tarafından kapatılabilir veya kaldırılabilir.

  1. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  2. ihlal: 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 7 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 13


  Forumda yazılan mesajlar;


  a.Mesajlar ilgili konunun içeriğine uygun olmalıdır. Bu kurala uygun olmayan mesajlar yöneticiler tarafından kaldırılabilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.

  b.Mesaj sayısını arttırmak amaçlı aynı veya benzer mesajın aynı konuya ya da birden fazla konuya yazılması yasaktır. Aynı mesajı arka arkaya yazmak (flood), iç içe alıntılar yapmak, "+1, +999, yyb, tbr" gibi yazılar yazmak veya sadece ifadeler SPAM olarak değerlendirilebilir. Bu kurala uygun olmayan mesajlar yöneticiler tarafından kaldırılabilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.

  c.1 aydan fazla süredir mesaj atılmayan konuları üst sıralara taşımak amaçlı mesaj atmak yasaktır. Bu kurala uygun olmayan mesajlar yöneticiler tarafından kaldırılabilir veya başlık kapatılabilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 14


  Forum ve destek sisteminde kullanıcılara sunulmuş kolaylıkların, diğer kullanıcıları veya yöneticileri rahatsız edecek şekilde kullanılmaları yasaktır..


  a.Destek sisteminin veya forum da ki "İçerik Raporla" butonunun gereksiz kullanımı yasaktır.

  İhlalinde forum hesabı kapatılır. Ayrıca oyun (tüm evren hesapları) hesapları da kapatılabilir.

  b.Forumda "Etiketle" - "@" özelliğinin kullanıcıları veya yöneticileri rahatsız edecek şekilde kullanılması yasaktır..

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 3 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 15


  Forumda yazılan mesajların boyutları veya büyük/küçük harf kullanımı forum düzenini bozmamalıdır. Bu kural kullanılan imzalarda da geçerlidir.


  a.Foruma yazılan mesajların tamamı ya da bazı kelimeleri büyük harf olmamalıdır. Bu tür yazılar forumda bağırmak anlamına gelir ve bu kurala uymayan mesajlar ilgili yönetici tarafından kaldırılabilir.Bağırmak anlamına gelmeyen mesajlar ise sadece düzenlenir. Açılan konuların başlıkları da bu kurala uymalıdır. Tamamı büyük harf olan konu başlıkları ilgili yönetici tarafından düzenlenebilir.

  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.

  b.Foruma yazılan mesajların tamamının ya da bazı kelimelerinin veya harflerinin boyutları en fazla 18 punto olabilir.18 puntoyu geçmemelidir. Bu kurala uymayan mesajlar ilgili yönetici tarafından 10 punto olarak düzenlenebilir.

  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.  Madde 16


  OGame bir savaş oyunudur ve rekabete dayalıdır. Genel ahlaki kurallar dahilinde tartışmalara izin verilir. Bu kural imza ve avatarda da geçerlidir.


  a.Forumda kişiyi (yönetici, kullanıcı veya oyuncu) rencide edecek bir üslup kullanılmamalıdır. Şikayet olmasa bile genel toplum ahlakına uygun olmayan ifadeler, hakaret, cinsel içerik, argo kelimeler, imalar, noktalama işaretleri ile sansürlemeler, kısaltmalar veya mecazi anlamlarla birlikte kullanıcı isimlerinin isteyerek farklı yazılması yasaktır. Ayrıca kişiyi rencide edecek ithamlar ve imalar da bu kural dahilinde değerlendirilebilir.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 3 gün uzaklaştırma.
  Sonraki ihlaller: 7 gün uzaklaştırma.
  Not: 8.ihlalden sonra forum hesabı kapatılır.

  b.Bir kişiye (yönetici, kullanıcı veya oyuncu) yada genele hiçbir şekilde direkt veya dolaylı yoldan küfür edilemez. Noktalama işaretleri ile sansürleme yapılamaz. Aile değerleri dahil toplum tarafından benimsenmiş ve kutsal sayılan değerleri rencide edici mesajlar ve gerçek hayata yönelik tehditler bu kural dahilinde değerlendirilir. Ayrıca OGameTR takımında görevli hiçbir yönetici tehdit edilemez. Asılsız ithamda bulunulamaz ve direkt veya dolaylı yoldan küfür edilemez.

  İhlalinde forum hesabı kapatılır. Ayrıca oyun (tüm evren hesapları) hesapları da kapatılabilir.  Madde 17


  Kişilerin Oyun, forum ve destek sistemi hesapları bir bütün olarak değerlendirilir. Bu iletişim kanallarından her hangi birinden yöneticilere karşı yapılan hakaret, küfür v.b ihlaller ya da hesap satışı, ticari amaçlı reklam v.b gibi ihlallerde alınan cezalar ile ilgili olarak diğer iletişim kanallarında bulunan ilgili yöneticilerin uygun göreceği müdahale ile sonuçlanır.  Madde 18


  Forumda, dini, siyasi veya spor içerikli tartışmalar yapılamaz. Tartışma ortamına zemin hazırlayacak yazılar veya görsellerde bu kurala dahildir. Bu kural imza ve avatar içeriğinde de geçerlidir.


  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 1 gün uzaklaştırma.
  Sonraki ihlaller: 3 gün uzaklaştırma.
  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.  Madde 19


  Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal eden yazılar veya görseller forumda yayınlanmamalıdır.


  a.Kişinin ailevi hayatını veya özel yaşantısını deşifre edecek, kişilik haklarını zedeleyecek tarzda olan yazılı veya görsel paylaşımların forumda yayınlanması yasaktır.
  Gerçek veya değil, diğer platformlarda ki (WhatsApp - Skype - Facebook vb.) konuşma kayıtlarının yazılı veya görsel olarak paylaşılması da kişilik haklarını zedeleyeceğinden bu kural kapsamında değerlendirilebilir.

  İhlalinde 7 gün forum hesabı kapatılır.
  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.

  b.Oyun veya forum özel mesajları konuda adı geçen isimlerin onayı yoksa yayınlanamaz.

  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 7 gün forum hesabı kapatılır.

  c.Ticket cevaplarının yayınlanması yasaktır.

  1. ihlal: 1 gün forum hesabı kapatılır.
  2. ihlal: 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 7 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 20


  OGameTR forumu ticari amaçla kullanılamaz. Ticari ya da reklam amaçlı mesajlar yazılamaz. Görseller paylaşılamaz. Linkler eklenemez.


  İhlalinde 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.  Madde 21


  Oyun hesaplarının alımı ve satımı (ticareti) ile ilgili yazılan yazılar ve paylaşılan görseller yaptırıma tabidir.


  a.Forumda oyun hesaplarının alışı veya satışı ile ilgili imalar veya ithamlar yasaktır.

  1. ihlal: 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 7 gün forum hesabı kapatılır.

  b. Forumda oyun hesaplarının alış-satış veya pazarlık teklifleri yasaktır.

  İhlalinde forum hesabı kapatılır. Ayrıca oyun (tüm evren hesapları) hesapları da kapatılabilir.  Madde 22


  OGameTR Evrenleri, Forum Fosilleri, Geyik Sofrası ve Görsel Tasarım isimli bölümlerde ilgili bölümün altında yer alan bölüm kuralları geçerlidir.

  Forumda sadece savaş başlıklarına ve Geyik Sofrasındaki Sinema & TV ile ilgili bölüme video eklenebilir. Video eklemek ile ilgili bilgilendirmeler ilgili bölümün bölüm kurallarında belirtilmiştir. Video içeriklerinde genel forum kuralları geçerlidir.

  Ayırca bölüm kuralı ihlalinde yönetici, değişiklik için uyarı verebilir, ihlal edilen forum kuralına göre yaptırım uygulayabilir.Konuyu kapatabilir. Konuyu veya mesajları kaldırabilir.

  İlgili bölümler haricindeki bölümlere video eklenemez.


  1. ihlal: Uyarı verilir.
  2. ihlal: 3 gün forum hesabı kapatılır.
  Sonraki ihlaller: 7 gün forum hesabı kapatılır.  Madde 23


  Forumda kullanılan imza ve avatar ile ilgili;

  Forum kuralları imza ve avatar için de geçerlidir. İmza ve avatarın sorumluluğu kullanıcıya aittir.Bir yöneticinin veya bir kullanıcının imza ve avatarının kullanılması/taklit edilmesi yasaktır.İmza ve avatarda ki forum kuralı ihlali, ilgili madde üzerinden yaptırıma tabidir.Genel imza ve avatar kuralları Görsel Tasarım bölümünde belirtilmiştir.


  İhlalinde: İmza veya avatar kullanma yetkileri süreli/süresiz olarak alınabilir.
  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.  Madde 30


  Forumda özendirici maddeler (alkol, sigara, uyuşturucu vb.), şiddet, kavga, kan vb.. durumlar ile ilgili yazılar ve görseller paylaşılamaz.Bu kural imza, avatar ve kullanıcı isimlerinde de geçerlidir. İhlalinde ilgili görsel veya mesaj kaldırılabilir.


  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.  Madde 31


  Yeni Forum kurallarının yürürlüğe girmesi ile birlikte eski düzenlemelere göre uygulanmış olan yaptırımlardan herhangi bir hak kazanılmış olmayacaktır. Yani eski kurallara göre forum hesabı kapatılmış veya uyarı almış forum hesabına yönelik yeni kurallara istinaden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  Madde 32


  Sohbet (Pm) yoluyla yapılan mesajlaşmalarda ve profilde ki duvar yazılarında genel forum kuralları geçerlidir. Bu bölümlerde de içerik raporlama kullanılabilir. İhlal durumunda ilgili ceza uygulanabilir.


  Art niyet halinde Madde 33 geçerlidir.  Madde 33


  Forum kurallarının cezai müeyyide gerektirmeyen maddelerinin art niyetli olarak ihlali halinde; forum adminlerinin kullanıcılara uyarı verme, süreli veya süresiz hesap kapatma ve profil yetkilerini (avatar imza vs.) kısıtlama yetkisi vardır. Oyun hesaplarına da müdahale edilebilir.

  Forumda ki cezalara yapacağınız itirazlarda OGameTR Destek Sistemini kullanmayı unutmayınız. Öneri ve şikayetleriniz için de bizlere OGameTR Destek Sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca, yukarıda ki forum kurallarının ilk ihlallerinde bilgilendirme amaçlı kullanıcılara özel mesaj ile gönderilen "Kural Hatırlatma" uyarıları veya başlıklarda ki yönetici mesajları birer uyarı niteliğindedir. Bu uyarıları dikkate almayan kullanıcılara forum kuralları gereği yaptırımlar uygulanabilir.


  Untitled-7.png

  Edited 3 times, last by Alucard ().