OGameTR Oyun Kuralları

 • OGame TR Oyun Kuralları
  Oyunda almış olduğunuz cezalara yapacağınız itirazlarda OGameTR Destek Sistemini kullanmayı unutmayınız. Öneri ve şikayetleriniz için de bizlere OGameTR Destek Sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.


  Kurallar ile İlgili Genel Esaslar


  Aşağıdaki kurallar tüm OGameTR evrenleri için geçerlidir.

  * Oyun yönetimi tarafından açıklanan kuralları bilmemek mazeret değildir. Tüm oyuncular kuralları bilmekle yükümlüdür.

  * Şikayet ve Bildirimlerin süresi 7 gündür, olayın oluş tarihi itibariyle destek sistemi üzerinden bildirilmeyen konular zaman aşımına uğrar. 7 gün sonunda bildirilen şikayetler değerlendirilmez.

  * Oyun hesaplarına 35 gün girilmediği taktirde hesap sistem tarafından silinebilir. Ancak hesapta ödeme ile alınmış karanlık madde var ise (keşif ve etkinliklerden elde edilenler hariç) hesapların silinmesini sistem belirler. Fakat oyun hesaplarına ne sebep olursa olsun 35 gün giriş yapılmazsa oyuncu yönetimden hesabın kurtarılması/geri getirilmesi talebinde bulunamaz.

  Hesaplar ile ilgili bildirimler ve tüm şikayetler "Destek Sistemi" üzerinden güvenlik kuralları nedeniyle sadece hesabın kayıtlı e-mail/Lobi adresi kullanılarak yapılmalıdır. Aksi taktirde şikayet ve bildirimleriniz değerlendirilmeyecektir.


  1. Hesaplar
  -1.1 Hesap Devri
  -1.2 Hesap Satışı
  2. Multi Hesaplar
  3. Oturum İzni
  4. Saldırı Kuralları
  -4.1 Ay Denemesi
  -4.2 İttifak Savaşları
  5. Takviye Kuralı
  -5.1 Hibe Kuralı
  -5.2 Ticaret Oranları
  -5.3 İttifak Yardımı
  -5.4 GD Desteği
  -5.5 Kelle Avcılığı
  6. Bug ve Script Kullanımları
  -6.1 Proxy Kullanımı
  7. Gerçek Hayata Yönelik Tehditler
  8. Hakaret

  -8.1 Spam
  9. Dil
  10. Kural İhlalleri
  11. Genel Kullanım Şartları
  12. İstisnalar


  Oyun Kuralları ve Açıklamaları


  1. Hesaplar

  Bir oyuncunun bir evrende yalnız bir hesabı olmalıdır.Bir hesabın sahibi her zaman oyun hesabında kayıtlı e-mail adresinin sahibidir. Her hesap sadece tek bir oyuncu tarafından oynanabilir, bunun tek istisnası "Hesap Bakıcılığı" dır. Aksi taktirde bir kaç saatliğine dahi olsa hesabın farklı biri tarafından kullanılması/yönetilmesi yasaktır.

  Hesap Takasları her 15 günde bir olmak kaydıyla Destek Sistemi üzerinden açtığınız talep ile "Oyun Operatörü" aracılığıyla yapılmaktadır.


  Açıklamalar

  * Yapılacak her "Hesap Takası" için kayıtlı e-posta adresleriyle oyun sahipleri "Destek Sistemi" üzerinden talepte bulunmalıdır. (Her 2 oyuncu) Hesabını takas edecek oyuncu talepte bulunmaksızın hesabı alacak oyuncular tarafından açılan ticketlar geçersiz sayılacaktır.
  * Hesabın devri ile birlikte hesabın açıldığı günden beri mevcut olan cezaları ve sorumluluğu hesabı devralan oyuncuya aktarılır. (Cezalar kaldırılmaz.) Devir sonrası alınacak cezalarda önceki ceza ihlalleri de göz önünde bulundurulacaktır.
  * Oyuncular, Lobi Mail değişimi için bundan böyle yöneticilerden izin almadan sistemin izin verdiği günde bir mail değiştirme hakkını kullanabilirler.
  * Oyun içerisinde bazı hesap isimlerinin "DEVİREDİLİR","DEVİR OLUNUR","TAKAS EDİLİR" ve benzeri oyuncu, gezegen ve ay isimleri yapılması yönetimimizce yasaklanmıştır.


  1.1 Hesap Devri

  Oyuncular hesaplarını diğer oyunculara devir edebilir. Bunun için Lobi Sisteminde oluşturacakları kodu, devredeceği kişiye verip onaylayarak devrini sağlayabilir. Bu yöntemle devir edilen hesaplardaki sorumluluk, oyuncunun sorumluluğu ve inisiyatifindedir. Yöneticiler hesap devri konusunda sorumlu tutulamaz.


  1.2 Hesap Satışı

  OGame hesaplarının ve oyun içi hammaddelerin; para veya herhangi bir şey karşılığında alımı/satımı yasaktır.

  Hesap satışı ihlalinde;

  Hesap (lar) süresiz olarak kapatılır.
  2. Multi Hesaplar

  Oyuncular her evrende sadece bir hesapla oynayabilir. İki veya daha fazla hesabın, ne sebeple ve sıklıkla olursa olsun aynı internet ağı (okullar,internet kafeler ve bunun gibi "Ortak IP" de bulunacak yerler) üzerinden bağlantı sağlayacağı durumlarda Destek Sistemi üzerinden Oyun Operatörünü bilgilendirmesi gerekmektedir.

  * Gerekli bildirim yapılmadan çoklu hesaplarla Ortak IP üzerinden oynamak yasaktır.


  Açıklamalar

  * Destek Sistemi üzerinden Ortak IP talebinde bulunduktan sonra "Oyun Operatörü" tarafından gönderilen bilgilendirme formunun onayıyla birlikte Ortak IP kullanabileceksiniz.
  * Ortak IP kullanacak oyuncular arasında; yüksek puanlı lehine olmadığı ve kurallara uyulduğu sürece, Ticaret, ISS ve Ay denemesi yapabilirsiniz. (ISS'de harabe paylaşımının hakkaniyetli yapılması esastır.)
  * Ortak IP Kullanım İzni, hesaplardan biri izin süresi içerisinde devredildiği zaman sona erer.

  Multi hesap ihlalinde;

  Yüksek puanlı hesap;
  Tüm ihlallerde 21 gün tatil modunda + Haksız kazancın yöneticiye gönderilmesi

  Düşük puanlı hesap;
  1.ihlal 7 gün tatil modunda
  2.ihlal 14 gün tatil modunda
  Sonraki ihlallerde 21 gün tatil modunda
  3. Oturum İzni

  Oyuncuların acil ve kısıtlı durumlarda hesaplarının kontrolünü sağlayamadığı için "Kısıtlı Süre Ve Yetkiyle" farklı bir oyuncuya erişim/gözetim hakkının verilmesini temsil etmektedir. Hesabın farklı bir oyuncu tarafından yönetilmesi gerektiği durumlarda; lobi sahibinin ilgili hesaba ait kendi lobisinde oluşturacağı oturum kodunu, farklı bir kullanıcıya vermesi ile bu işlemi gerçekleşir.

  Verilen oturum kodu, hesaba bakacak olan oyuncunun lobisine eklenir ve oyuna giriş yapılırsa, oturum süresi başlamış olur.


  Açıklamalar

  * Bir hesap için 24 veya 48 saat süre ile oturum kodu oluşturulabilir.
  * Oturum, oyuna bakacak olan oyuncunun lobisine ilgili kodun eklenip oyuna giriş yapılması ile başlar. Giriş yapıldıktan sora belirlenen oturum süresi boyunca, bakıcı kendi lobisinden oyuna giriş yapılabilir. Bu süre içerisinde oyunun gerçek sahibi hesaba giriş yaparsa oturum sona erer.
  * Bir oyun hesabının oturum süresi sona erer veya oyunun asıl sahibi tarafından oyuna giriş yapılırsa, bir sonraki oturum kodunun oluşturulması için 7 gün geçmesi gerekir.
  * Hesaba bakacak olan oyuncu, bakıcılık yaptığı sırada sadece hesap gelişimi için dost filo hareketleri yapabilir. ( Keşif - Sömürgeleştirmek - Enkaz Alanını Sök - Nakliye - Konuşlandırma - Casusluk )
  * Hesaba bakacak olan oyuncu, bakıcılık yaptığı sırada saldırı amaçlı filo hareketleri yapamaz. ( Dur - GD Desteği - Saldır - İttifak Saldırısı - Yok Etmek )
  * Bakıcılık süresince hesap bilgilerinin değiştirilmesi yasaktır. (Kullanıcı Adı, Silme Modu)

  Yukarıdaki hususların ihlalinde oturum izni verilen hesap;

  1.ihlal 1 gün tatil modunda
  2.ihlal 3 gün tatil modunda
  3.ihlal 7 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 21 gün tatil modunda

  ** Oturum İzni verilmeden, hesap bilgilerinin paylaşılması ve oyun hesaplarının lobi sahibi dışında bir başka oyuncu tarafından kontrol edilmesi "İzinsiz Hesap Bakıcılığı" olarak değerlendirilir.

  İzinsiz hesap bakıcılığı tespiti durumunda;

  1.ihlal 7 gün tatil modunda
  2.ihlal 14 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 21 gün tatil modunda


  *** Oturum izni verilen hesapta yaşanacak küfür, hakaret vb. durumlar için iki lobi sahibi de %100 sorumludur. İki lobi sahibi de ilgili kuralı ihlal etmiş sayılır.
  *** Oturum izni verilen oyun hesabı ile hesaba bakacak oyuncunun oyun hesabı aynı evrende ise, iki hesap arasında hiç bir filo hareketi yapılamaz. İhlalinde takviye cezası uygulanır.
  *** Filo ve maden kayıplarında ise, bakılan hesaba saldıran oyuncuya takviye cezası uygulanır. Bakılan hesabın ve hesaba bakan oyuncunun lobisinde bulunan bütün oyunlara anlaşmalı takviye cezası (tazminsiz) uygulanır.

  4. Saldırı Kuralı

  Bir oyuncunun her hangi bir gezegen veya ayına 24 saatlik periyot içerisinde 6'dan fazla saldırı yapılamaz. Bu aynı zamanda "Ay Yoketme" görevleri içinde geçerlidir. "Casusluk" ve "Gezegenler Arası Roket" saldırıları bu kurala dahil değildir.

  Saldırı kuralı sadece birbirleriyle savaş halinde olan ittifakların oyuncuları arasında yapacakları saldırılarda uygulanmaz. (Diplomasi bölümünde forum kurallarına uygun bir şekilde konusu açılmış ve savaşın operatör tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.)


  Açıklamalar

  * Tüm Ay Yoketme görevleri saldırı kuralları dahilindedir. (Ay/Ö.Y yok olmuş veya olmamış da olsa.)
  * Ay denemesi için yapılan saldırılar kurala dahil edilmez.
  ** Casusluk Görevi ile gönderilen casus sondaları ile birlikte her hangi bir gemi eklemek ve bu yolla filonun savaşa girmesini sağlamak yasaktır.
  ** İttifak arkadaşına veya ittifaktan ayrılmasından/atılmasından sonra 24 saat geçmemiş oyuncuya saldırılamaz. (Ay denemesi ve ittifak arkadaşına savunma amaçlı , ay yoketme saldırıları hariç)
  ** Ticaret yapmakta olan oyuncular birbirlerine ticaret karşılığı olarak gönderdiği madeni "72 saat" dolmadan kendi saldırıp alamaz.
  ** İnaktif durumdaki veya tatilsiz ceza almış ittifak üyelerine saldırılamaz.
  *** Saldırı limiti aşılarak yapılan saldırı sonrası elde edilen savaş ganimetleri ve varsa savunan oyuncunun saldırıda kaybettiği filo/savunma birimlerinin yapım maliyetleri, ceza sonunda savunan oyuncuya ödenir.
  *** Saldırı limiti aşılarak yapılan "Ay Yoketme" görevi sonucunda ay yok edildiyse ihlali yapan oyuncu savunan oyuncunun o koordinatına bir AY çıkarması için gereken ay deneme masraflarını karşılamak zorundadır. Buna AY üzerinde bulunan filo/savunma birimleri ile binaların yeniden yapım maliyeti de dahildir. Fakat bildirim yapan oyuncunun sonda API KODU'nu bildirmesi şarttır.
  **** Silinmiş / terk edilmiş gezegene saldırı yasaktır. Bu kuralın ihlali "Anlaşmalı Maden Takviyesi" olarak değerlendirilecektir.
  ***** Sökme-Nakliye-Konuşlanma-Casusluk-Sömürgeleştirmek-Saldırı-Yoketme olarak yapılan filo hareketlerinin hedefe intikalinden sonraki 5 saniye (3 sn altı kilit atılmış bir filonun iniş saatinin son 5 sn önüne atılan kontrol sondası için 5 sn kuralı devre dışı kalır) içerisine herhangi bir görev ile ( saldırı-nakliye-casusluk-yoketme) özellikle az sayıda gemi ile filo hareketi yapılması ( ana saldırı ve sortiler hariç) yasaktır ve dönen filoyu kaldırtmamaya veya dönen filoya yardıma gelen filoların inişini geciktirmek ve bug oluşmasına sebebiyet verme niyeti olarak değerlendirilecektir.Saldıran iss içerisinde olup savaş raporunda olan herkes için ( saldırı sırasında filosunu geri çekenler için geçerli değildir) savunan tarafın zararının tazmin edilmesinde filo oranına göre sorumluluk vardır.
  ****** Gezegende/Ayda duran/offline olan/yatan filo(lar) için 5sn kuralı geçerli değildir. Yaşanan kayıplar için tazmin geçerli olmayacaktır.
  ******* İSS ile yapılan saldırı veya durma görevlerinde İSS saldırısındaki slot saldırıların tümü tek bir saldırı olarak değerlendirilecektir.
  ******** Casus sondaları deposu açık ve saldırı imkanı olan Evrenlerde, saldırı kuralında casus sondası ile saldırı limiti 6/24, filo ile saldırı limiti 6/24 olarak ayrı ayrı hesaplanacaktır.

  Saldırı kuralı ihlalinde;

  1.ihlal 1 gün tatil modunda + Zararın tazmini
  2.ihlal 3 gün tatil modunda + Zararın tazmini
  Sonraki İhlallerde 3 gün tatil modunda + Zararın tazmini


  4.1 Ay Denemesi

  Ay Denemesi: Ay çıkarmak için oyuncuların birbirlerine gerçekleşen filo hareketlerini temsil etmektedir. Saldıran filonun çakılması, saldırarak savunanı vurması ve iki taraflı kaybın oluşması ile denemeler yapılmaktadır.

  Açıklamalar

  * Deneme yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta "Yüksek puanlı oyuncu lehine haksız maden aktarımının sağlanmadan" işlemin gerçekleşmesidir. Aksi taktirde "Takviye Cezası" uygulanır.
  ** Saldıran oyuncunun zararının karşılanması zorunludur. Eğer saldıran kayıp verirse, kayıp miktarı ve yaktığı toplam deuterium, savunan oyuncu tarafından savaş anından itibaren 48 saat içinde karşılanmak zorundadır.
  ** ISS ile ve durmak için gelen filo ile ay denemesi yapılamaz. Aksi taktirde "Ay Deneme İhlali" cezası uygulanır, bu deneme sonucunda AY oluştuysa silinir.
  ** Yapılacak ay denemelerinde 2,5 Milyon harabe sınırlaması vardır. Bu madde sadece Solar Uyduların patlatılması durumunda geçersizdir.
  *** Oyuncu ay denemesini tamamlayıp saldıran kendinden düşük puanlı olduğu takdirde zarar ve yakıtını ödemek zorundadır. Yüksek puanlı oyuncunun saldıran olması durumunda tazmin yapılması oyuncunun iradesine bırakılmıştır.

  Ay deneme ihlalinde;

  1.ihlal 1 gün tatil modunda + Zararın tazmini
  2.ihlal 3 gün tatil modunda + Zararın tazmini
  Sonraki İhlallerde 3 gün tatil modunda + Zararın tazmini


  4.2 İttifak Savaşları

  Bir ittifak her hangi bir sebeple başka bir ittifak'a saldırı limitlerinin kaldırılması adına savaş açabilir. Savaş başlatmak için öncelikle savaşı açmak isteyen İttifak'ın kurucusu'nun bağlı evrenin Diplomasi bölümüne konu açıp, destek sistemi üzerinden ticket oluşturması gerekmektedir.


  Açıklamalar

  Bir ittifak'ın savaş açabilmesi için: Forumda Evrenin Diplomasi Bölümüne;

  Savaş Açan İttifak'ın Tam İsmi :
  Savaş Açılan İttifak'ın Tam İsmi:

  Yukarıdaki detayı belirtir konu açması gerekmektedir. Aynı zamanda savaş açan ittifak kurucusunun forumdaki bildirinin aynısını Destek Sistemi üzerinden Oyun Operatörlerine bildirmesi gerekir.

  * Forumdaki bildiri başlığına Oyun Operatörünün yazdığı onay mesajından 12 saat sonra savaş başlar. Süre dolmadan savaş başlamayacağı için 6/24 kuralı devrede olacaktır.
  * Savaş başladıktan sonra 6/24 Saldırı kuralı geçersiz kalır. Saldırı sayıları iki ittifak oyuncuları arasında sayılmaz.
  * Savaş açılan ittifak deklarasyonu onaylamak zorunda değildir.
  * Bir savaş onay tarihinden itibaren en fazla 2 ay sürer.
  * Savaş ilanında ittifak isimleri hatalı yada eksik bildirilirse ilan geçersiz olur.
  * 14 gün boyunca Diplomasi bölümündeki başlığa savaş paylaşılmaması durumunda savaş sona erer.
  * İttifak Savaşının 2 aydan önce sonlandırılabilmesi için; aralarında savaş olan iki ittifakın kurucuları savaş bitirme taleplerini oyunda kayıtlı mail adreslerini kullanmak sureti ile destek sistemi üzerinden operatöre bildirmelidir. Karşılıklı bildirimlerin ardından, ilgili oyun operatörü, savaş deklarasyon başlığında savaşın karşılıklı olarak sona erdirildiğini yazması üzerine savaş sonuçlanır ve 6/24 kuralı bu ittifaklar arasında postun atılmasından itibaren geçerli olur.
  * Sadece ittifaklar arası savaş açılabilir. Ittifağı olmayan oyuncular savaşa asla dahil olamazlar.
  ** Bir İttifak aynı anda evrendeki ittifaklardan en fazla 5 tane ittifaka savaş ilanı açabilir. Mevcut savaş ilanları bitmeden başka savaş ilanı açamazlar.

  5. Takviye Kuralı

  Bir hesabın kendisinden daha düşük puanlı bir hesaptan haksız kazanca sebebiyet verebilecek her hangi bir aksiyona girişmesine izin verilmemektedir. Düşük puanlı hesaplardan daha yüksek puanlı hesaplara karşılıksız kaynak gönderilmesinin yanı sıra filolarının daha yüksek puanlı hesaplara saldırtılarak harabe yoluyla kar sağlanmasını da kapsar.

  Ticaretler, GD Yardımı ve ISS Paylaşımları için verilen azami süre 72 saattir.


  Açıklamalar

  * Oturum İzni ihlallerinde takviye kuralları geçerlidir.
  ** Düşük puanlı oyuncudan yüksek puanlı oyuncuya karşılıksız hammadde gönderilmesi yasaktır. Yüksek puanlı oyuncu düşük puanlı oyuncuya karşılıksız hammadde gönderebilir fakat dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;


  -- Düşük puanlı oyuncu hibeyi aktif oyunundaki normal hesap aktivitelerini yerine getirmek için alabilir.
  -- Düşük puanlı oyuncu aldığı hammadde ile evrendeki oyuncuları etkileyecek kadar filo basamaz.
  -- Düşük puanlı oyuncu aldığı hammadde ile Ticaret yaparak kar sağlayamaz/sağlatamaz.
  -- Puan farkı hesaplamasına oyuncuların mevcut arttırılan bina, araştırma ve üretimi süren tersanedeki gemilerin hammadde değerleri de dahil edilmektedir.

  *** Bir hesabın bütün imkanları kullanılarak boşaltılması ve diğer kullanıcılara ticaret kisvesi altında takviye etmesi ceza kapsamındadır. (Hammadenin tümüyle tüccarla bozdurulması, ticaretten gelen hammadeleri tekrar tekrar tüccarla dönüştürülüp kullanıcıya aktarmak, gemilerin hurdacıda bozdurulup ticaret yoluyla aktarılması) Bu yöntemleri kullanarak başka hesapları beslemek de takviye cezası kapsamına girmektedir.


  Takviye kuralı ihlalinde;

  1.ihlal 7 gün tatil modunda + Toplanan hammadenin veya fazla gönderilen hibe madenin yöneticiye gönderilmesi
  2.ihlal 14 gün tatil modunda +Toplanan hammadenin veya fazla gönderilen hibe madenin yöneticiye gönderilmesi
  Sonraki İhlallerde 21 gün tatil modunda + Toplanan hammadenin veya fazla gönderilen hibe madenin yöneticiye gönderilmesi


  5.1 Hibe Kuralı

  * Astrofizik Araştırması için yönetime ticket açılarak sorulması gerekmektedir.
  * Astrofizik madeni şayet 1,5 milyar birim maden altındaysa sorulması şart değildir.
  * Puan geçişlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hibeyi atan ile alan oyuncu arasındaki farkın kapanmasına sebebiyet verilmesi halinde takviye kuralı devreye alınacaktır.
  * İlk 100 oyuncuların toplamının 10 a bölünmesi şeklinde elde edilir. Bu kapsam evren dengesini içermektedir.
  * Bu kapsamda filo basımı yapılması yasaktır.
  * 1.5 milyar üstüne çıkan evren ortalamalarında yönetime ticket açarak bilgi verilmesi gerekmektedir.
  * Puan geçişlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hibeyi atan ile alan oyuncu arasındaki farkın kapanmasına sebebiyet verilmesi halinde takviye kuralı devreye alınacaktır.
  * Hesaplamalar ilgili evren yöneticilerine de danışabilir. Evrende ki puan artışı ne kadar olursa alınabilecek yardım tutarı da o minvalde artacaktır.

  Dinamik olması sebebiyle hesabı sizlerde yapabilirsiniz. Fakat kontrollerde Baz alınacak toplam puan tutarı panel kayıtlarıdır. İlgili hesap yolu şu şekilde yapılacaktır;


  Kallisto evreninde toplam puan 11.853.464.976 / 10 = 1.185.346.497 Birim madendir.
  Eridanus evreninde toplam puan 6.048.628.879 / 10 = 604.862.887 Birim madendir.


  * Hibe alan oyuncu 30 gün boyunca tekrar alamayacaklardır.
  ** Evren ortalaması üzerine çıkılması yasaktır.
  ** 3 kişiler de gönderim yapacaksa tutarı aşamayacaklardır.
  ** Evren ortalaması 150m ise 1 oyuncu 150 2 oyuncu 150m atamayacaktır. atabilecekleri tutar toplam 150m şeklindedir.


  Hibe kuralı ihlalinde;

  Takviye cezası uygulanır.


  5.2 Ticaret Oranları


  Ticaret bir hammaddenin diğer cins hammaddeler karşılığında değiş-tokuşunu temsil etmektedir. Ticaret yaparken iki oyuncunun uymak zorunda olduğu/dikkat etmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

  * Bir oyuncu göndermiş olduğu maden türünü ticaret karşılığı olarak diğer oyuncudan alamaz. Diğer maden türlerinden almak zorundadır.
  * Düşük puanlı oyuncu, yüksek puanlı oyuncuya 3 farklı maden türünü aynı anda ticaret olarak gönderemez. Aksi taktirde Takviye cezası uygulanır. Yüksek puanlı oyuncu, düşük puanlı oyuncuya 3 farklı maden türünü aynı anda gönderebilir. Fakat karşılık alamaz. Aksi taktirde Takviye cezası uygulanır.


  Açıklamalar

  Aşağıdaki Ticaret Oranları dışında yüksek puanlı oyuncu lehine yapılan haksız kazançlar "Takviye" kapsamında değerlendirilecektir. Aşağıda hammadde değerleri belirtilmiş "Minimum-Maksimum Oranların" altı veya üstü değerlerde ticaret yapılamaz.

  * Maksimum Oran
  --> 3 Metal : 2 Kristal : 1 Deuterium
  --> 1 Deuterium= 2 Kristal veya 3 Metal
  --> 1 Kristal = 1,5 Metal veya 0,50 Deuterium
  --> 1 Metal = 0,66 Kristal veya 0,33 Deuterium

  * Minimum Oran

  --> 2 Metal : 1,5 Kristal : 1 Deuterium
  --> 1 Deuterium= 1,5 Kristal veya 2 Metal
  --> 1 Kristal = 1,33 Metal veya 0,66 Deuterium
  --> 1 Metal = 0,75 Kristal veya 0,50 Deuterium


  * Ticaret süresi ilk ulaşan gemi ile başlar ve 72 saat sonra sona erer.
  * Ticaret ile bir hammaddenin minimum değer(ler)den alınıp maksimum değer(ler) ile aynı veya farklı bir oyuncuya satılarak kar edilmeye çalışılması yasaktır.
  * Ticaret süresi içerisinde oyuncuların aralarındaki puan farkını gözetmeleri gerekmektedir. Ticaret başlangıcı ile düşük puanlı olan oyuncu ticaret süresi içerisinde yüksek puanlı oyuncuyu geçerse "Takviye Kuralı" ihlal edileceğinden puan durumlarına dikkat edilmelidir.
  * Puan farkı hesaplamasına oyuncuların mevcut arttırılan bina, araştırma ve üretimi süren tersanedeki gemilerin hammadde değerleri de dahil edilmektedir.

  -- Ticaret oran hatasında Min max oran aşımlarında Ticaret Kural İhlali cezası uygulanır.
  -- 72 saat aşan ticaretlerde operatör izni yoksa Takviye Cezası uygulanır. ( Sadece Ticaret konusu aktarılan madenlerin 72 saat içinde vurulması ihlale girer. Ticaret konusu aktarılan madenin olmadığı gezegen,ay ve hammadelerin vurulması kural kapsamı dışındadir. )
  -- Ticarette (düşükten alıp yüksekten satmak) bu kural kapsam dışındadır.


  Ticaret kuralı ihlalinde;

  1. ihlal 3 gün tatil modunda
  2. ihlal 5 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 7 gün tatil modunda


  5.3 İttifak Yardımı

  Bir saldırıdan sonra ittifak, saldırıya uğrayan üyesine, zarar çeşidi ve miktarına uyacak şekilde maden yardımı yapabilir. Ancak bunu yapmadan önce saldırıya uğramış oyuncu, Lobi mail adresini kullanarak Destek Sistemi üzerinden:


  * Savaş raporunun API Kodunu
  * Yardım edecek oyuncuların listesini (Sadece vurulma tarihi itibariyle 72 saatlik süre içerisinde ittifakta bulunanlar) bildirerek operatör onayını beklemesi gerekmektedir.
  * Yapılacak yardım oyuncunun enkaz alanından tamir edeceği üniteler ve harabeden topladığı hammadde değerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. (Oyuncunun enkaz alanına verdiği onarım emrindeki gemilerin hammadde toplamı ve savunmadaki filonun vurulmasından kaynaklı toplamış olduğu harabe miktarı çıkarıldıktan sonraki kalan kısım için yardım yapılabilir.


  Açıklamalar

  * Yapılacak yardımlar Destek Sistemi üzerinden operatörün onay vermesi ile başlar.
  * Yardım edecekler listesinde adı geçen ittifak üyeleri 72 saat içerisinde yardım işlemini tamamlamalıdır. Bu sürenin aşılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca ek süre de verilmeyecektir.
  * Düşük puanlı hesaplarda ittifak yardımı kapsamında yüksek puanlı hesaba yardım edebilirler.
  * Yardım tek bir hammadde türü baz alınarak yapılamaz, kaybedilen gemilerin toplam hammadde değeri metal, kristal ve deuterium şeklinde ayrılarak yukarıdaki kesinti işlemi uygulanması sonucunda yapılabilir.
  * İttifak yardımı vurulduktan sonra maksimum 6 gün içerisinde talep edilebilir. Bu sürenin aşılması halinde talep edilen ittifak yardımı kabul edilmeyecektir.
  * Saldırıyı yapan taraf(lar) savaşta filosunun bir kısmını yada tümünü kaybetse dahi bu savaş(lar) için asla ittifak yardımı alamazlar.
  * Yapılacak yardım oyuncunun enkaz alanından tamir edeceği üniteler ve harabeden topladığı hammadde değerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.
  * Enkaz alanı dahil ittifak yardımı Maximum Vurulan filonun %50 Sini alabileceklerdir.
  * Enkaz alanının %10 olduğu durumda %40 alınabilecek %40 olduğu yerlerde sadece %10 yardım alabileceklerdir. Aksi durumlarda takviye kuralı devreye girecektir.


  Ceza Oluşturacak Durumlar:


  * Operatör onayı beklenmeksizin yardıma başlanması.
  * İttifak yardımında bildirilen isimler haricinde ittifaktan farklı bir üyenin yardımda bulunması.
  * 72 saatlik yardım süresinin aşılması.
  * Enkaz alanını kullanmayacağını beyan edip yardım süresi esnasında onarım emrinin verilmesi.
  * Yardım yapılacak hammaddenin tek bir tür hammadde ile karşılanması (Yardım talebi iptal edilir, hammaddeler oyunculara iade edilir.)

  İttifak yardımı ihlalinde;

  Takviye Kuralı Uygulanır.


  5.4 GD Desteği

  Oyuncu(lar)dan GD Desteği almak için, desteği verecek olan oyuncunun GD'ler harabeye varmadan veya en geç GD çıkış saatinden itibaren 12 saat içerisinde "Destek Sistemi" üzerinden ticket açılarak evren operatörü bilgilendirilmelidir. Onay beklenmesine gerek yoktur, fakat harabe alındıktan 12 saat sonra yapılan bildirimler geçersiz sayılacaktır.


  Açıklamalar

  * GD Desteği için Yüksek/Düşük puanlı oyuncu farkı gözetilmez.
  * Harabe toplandıktan sonra "48 saat içerisinde" destek verilen oyuncuya madenler gönderilmelidir.
  GD Desteği ihlalinde;

  Takviye Kuralı Uygulanır.


  5.5 Kelle Avcılığı

  Bir oyuncu başka bir oyuncunun Vurulması için Ödül belirleyebilir. Talepte bulunulması için öncelikle ilgili evrenin İttifak bölümünde;


  * Vurulacak Oyuncunun Kullanıcı Adı
  * Belirlenmiş Ödül Detayı
  * Ödül Kriterleri (Oyuncunun (x) kadar ayının yok edilmesi, filosunun %(y)'si kadarının vurulması vb.)

  Detayları belirtir konu açması gerekmektedir. Sonrasında Destek Sistemi üzerinden Kelle Avcılığı bildirimi yaparak Oyun Öperatörü bilgilendirilmelidir.


  Açıklamalar

  * Operatörün foruma yazacağı onaydan 12 saat sonra gerçekleşecek savaşlar için geçerli olacaktır.
  * Oyuncunun ödülü alabilmesi için savaşı kazanmış olması gerekmektedir. Belirlenmiş ödül, savaştan çıkacak toplam harabenin %40 ını geçemez.
  * Oyuncuyu vuran kişi, Diplomasi bölümündeki ilgili konuya kurallara uygun olarak savaş raporunu koymak zorundadır. Ayrıca çıkan harabe miktarını da gösterir şekilde savaş raporunu API Kodlarıyla Birlikte "Destek Sistemi" üzerinden Oyun Operatörüne göndermek zorundadır.
  **Vuran kişinin harabeyi alamaması durumunda her hangi bir hak talep edemez. Oluşan harabenin %40 'ını geçmeyecek şekilde vaat edilen miktarda kaynakla yetinmek zorunda kalacaktır.
  ** Vaat Edilen Ödülün verilmesi için; Savaş Raporunun forumda yayınlanmasının ardından 48 saat içerisinde ödemesini tamamlamak zorundadır. Ödeme tamamlandığında da Destek Sistemi üzerinden oyun operatörüne bilgi vermesi gerekmektedir. (Nakliye raporlarının gönderilmesi)


  Kelle Avcılığı ihlalinde;

  15 gün tatil modunda + Tekrar başka bir ödül vaadinde bulunamaz.
  6. Bug, Script ve Program Kullanımları

  Bug'un (Hatanın) bir kişi/grup yararına kullanılması veya kullanılmak üzere kasıtlı bildirilmemesi kesinlikle yasaktır. Her hangi bir arayüz veya programın avantaj sağlamak veya farklı amaçlarla kullanılması yasaktır. Forumda yayınlanmış "Tolere Edilen Script, Eklenti ve Programlar" harici tüm yardımcı araçlar "Yasaklı" olarak tanımlanmıştır.


  Açıklamalar

  * Oyuncuların GameForge tarafından onaylanmamış/Tolere edilmemiş her hangi bir programı kullanması yasaktır.
  * Bot kullanımı, Makrolar, Uzaktan Erişim Programlarının kullanılması yasaktır.
  * Sistem tarafından oyun hesabına tatilsiz ceza verilen hesaplara saldırı tatilsiz kaldığı sürece yasaktır. Saldırı da bulunan hesaplar aldığı maden ve harabeyi yönetime iletmekle mükelleftir. Maden aktarımını reddeden oyuncu hesabına kapama cezai işlemi uygulanacaktır.

  Otomatik filo hareketi sağlayan Script & Bot & Program Kullanımı;

  İhlalinde Hesap(lar) süresiz olarak kapatılır.

  Filo hareketi sağlamayan, diğer tüm Script & Bot & Program kullanımı;


  1.ihlal 21 gün tatil modunda + Varsa haksız kazancın yöneticiye gönderilmesi
  2.ihlal Hesap(lar) süresiz olarak kapatılır.


  6.1 Proxy Kullanımı

  Bir oyuncunun bağlantı kimliğini gizlemeye yarayan her türlü eklenti, script ve program kullanımı yasaktır. Herhangi bir acil durumda oyuncuların Proxy kullanımı "Destek Sistemi" üzerinden Oyun Öperatörüne bildirilmesi şartıyla gözetim altında gerçekleşebilir. Bu normal şartların dışında acil durumlarda geçerli olan bir olaydır.


  Proxy kullanımı ihlalinde;

  1.ihlal Uyarı
  2.ihlal 7 gün tatil modunda
  3.ihlal 14 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 21 gün tatil modunda
  7. Gerçek Hayata Yönelik Tehditler

  Oyunculara, Takım Üyelerine, GameForge Temsilci/Çalışanlarına, Oyun servisi ile ilgili herhangi biri/birimine yerlerinin tespit edileceğinin, zarar verileceğinin ima veya ifadesi edilmesi ile gerçek hayata yönelik tehditte bulunulması kesinlikle yasaktır.


  Kural ihlalinde;

  Hesap(lar) süresiz olarak kapatılır.
  8. Hakaret

  Oyun içerisinde bireyin bütünlüğüne karşı incitici, zarar verebilecek, saldırgan içerikli yazışmalar/yazılar kesinlikle yasaktır. Oyuncu(lar)'a karşı yapılacak bu eylemler için Oyun içi mesajlaşma sistemi dahil, galaksi üzerindeki gezegen/ay isimlerinin değiştirilmesi, ittifak isim/tag/içeriği ve bu amaçla yapılan tüm eylemler bu kapsama girmektedir. Rakamlar, ifadeler, ima ve noktalama işaretleriyle hakaret amaçlı yazılanlar mesajlarda bu kapsama girmektedir.

  Açıklamalar

  * Mesajlaşma sistemi veya oyunun diğer mesaj ve isim değiştirme alanı bulunan kısımlarından diğer oyunculara ve genele hakaret veya küfür etmek kesinlikle yasaktır.
  * İttifak isim, tag, içeriği (Görülebilir veya gizli alanı da dahil) ve başvuru yazısı, arkadaşlık davet yazısı, gezegen/ay isimleri, oyuncu isimleri de kural kapsamındadır.
  * İttifak isim/tag ve içerikleri üzerinden yapılan hakaret ve küfürlerden sorumlu kişi "İttifak Kurucusu" dur.
  * Takım üyelerine ve şirket temsilci/çalışanlarına karşı yapılan hakaret ve küfürler; oyuncunun diğer evrenlerdeki tüm oyun ve forum hesaplarının kapanmasına sebep olabilir.
  * Bildirilen mesajların değerlendirilme süresi minimum 12 saattir. Yöneticiden cezaya dair acil yaptırım talebinde bulunulamaz.
  ** "Hitler, Drittes Reich, SS" gibi terim/kelime ve türevlerini, CHP, AKP, MHP gibi siyasi parti veya siyasi /dini topluluk isimlerini, ayrıca 'Türkiye Cumhuriyeti', "Atatürk" veya bir millete ait kurum ve şahıs isimleri gibi başka kimsenin kullanma hakkı olmayan isimleri kullanmak kesinlikle yasaktır. Tespiti veya şikayeti halinde hesap(lar) dondurulur ve isim değişikliğinin ardından uyarı verilerek hesabı açılır. Tekrarında Hesap(lar) süresiz olarak kapatılır.
  ** OGame bir oyundur ve içerisinde politika ve parti propagandası yasaktır. Buna uymayan oyuncular kapatılacak, ittifaklar dağıtılıp kurucuları ise cezalandırılacaktır. Bu kuralın geçerli olması için bu seçilen isimlerin Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı olması, yasak parti ya da örgüt simgelemesi ya da isimlendirmesi veya çok açık şekilde propaganda unsuru olması gerekmektedir. Tespiti veya şikayeti halinde hesap(lar) süresiz olarak kapatılır.

  Hafif hakaret ihlalinde;

  1.ihlal Uyarı
  2.ihlal 1 gün tatil modunda
  3.ihlal 3 gün tatil modunda
  4.ihlal 7 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 14 gün tatil modunda

  Ağır hakaret ve küfür ihlallerinde;

  1.ihlal 7 gün tatil modunda
  2.ihlal 14 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 21 gün tatil modunda

  Aileye, kutsal değerlere ve takım üyelerine yönelik hakaret ihlallerinde;

  Hesap(lar) süresiz olarak kapatılır.


  8.1 Spam

  Her hangi bir yöntemle bir oyuncunun Genel Görünümünü (arayüzünü) doldurmak, sabote etmek, engellemek yasaktır.


  Açıklamalar

  * Özel Mesaj yoluyla yapılan spamlar; sürekli anlam içermeyen arka arkaya mesajların gönderilmesi,
  * Sürekli ve arka arkaya, oyuncu genel görünümünü engelleme amacıyla yapılan casus sondası gönderilmesi,
  * Genel bakış ekranının 2 ve üzeri filo ile uzun süreli saldırı, casusluk ve nakliye göreviyle doldurulması, (G.A.R Ssldırıları hariç)
  * Uzun süreli saldırı, casusluk ve nakliye görevinde düşük/yüksek puan farkı gözetilmeksizin gezegene ulaşmış gemiler "spam" kapsamındadır. Vurulmadan, casuslamadan, nakliye ulaşmadan geri çekilme durumlarında ceza uygulanmamaktadır.

  Spam ihlalinde;


  1.ihlal Uyarı
  2.ihlal 1 gün tatil modunda
  3.ihlal 3 gün tatil modunda
  4.ihlal 7 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 14 gün tatil modunda
  9. Dil

  Oyunun yayıncısı, oyunun oynandığı ülkenin dilini konuşmayan (Oyunda, Forumda veya IRC'deki Resmi Chat Odalarında) oyuncuları oyundan çıkartma hakkına sahiptir .
  Oyuncu(ların) kullanmış olduğu içerikler "Küfür veya Hakaret" anlamı içeriyorsa ilgili maddelerden cezalar uygulanabilir.

  Dil ihlalinde;


  1.ihlal Uyarı
  2.ihlal 1 gün tatil modunda
  3.ihlal 3 gün tatil modunda
  4.ihlal 7 gün tatil modunda
  Sonraki İhlallerde 14 gün tatil modunda
  10. Kural İhlalleri

  Kural İhlali durumları hesabın uyarılmasından, süreli ve süresiz kapatılmasıyla sonuçlanabilir.

  Cezanın türüne ve süresine Oyun Öperatörü karar verir. Alınan cezalarla ilgili ulaşılması gereken ilk kişidir.

  Kural uygulamalarında açıkça belirtilmeyen ancak, haksız kazanca veya başka oyuncuların haksız şekilde zarara uğramasına neden olan her türlü olayda veya birden çok kural ihlalinin fazla sayıda hesapla gerçekleştirilmesi durumunda; suçun türü ve cezanın süresine Community Manager karar verecektir.

  11. Genel Kullanım Şartları

  Genel Kullanım Şartları belirtilen kuralların tamamlayıcısıdır ve bunlara uyulması gerekmektedir.
  12. İstisnalar

  Topluluk Yönetimi Kurallarda istisna yapma hakkını saklı tutar. Özel durumlarda (Etkinlik sırasında) kurallarda değişiklik yapabilir veya askıya alabilir. Değişiklik yapıldığında İlgili kullanıcı grubuna bilgi verilecektir.  Oyunda almış olduğunuz cezalara yapacağınız itirazlarda OGameTR Destek Sistemini kullanmayı unutmayınız. Öneri ve şikayetleriniz için de bizlere OGameTR Destek Sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Untitled-7.png

  Edited once, last by Bolorpo ().